За 2016 рік міжнародні резерви України зросли на 17%

mignreservСтаном на 1 січня 2017 року міжнародні резерви дорівнювали $15,54 млрд. (в еквіваленті). За грудень минулого року вони зросли на 1,8%.

Такі дані оприлюднив Національний банк. При цьому у повідомленні НБУ зазначається, що зростання резервів у грудні забезпечили надходження на користь Уряду на суму $607,9 млн. Ці кошти Уряд отримав з двох джерел – від розміщення ОВДП, номінованих в доларах США, на суму $550,4 млн., а також 55,1 млн. євро від Європейської комісії.

Водночас кошти з резервів було спрямовано на платежі Уряду з обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті. На ці цілі з резервів було витрачено $140,9 млн., у тому числі $119,8 млн. – на погашення та обслуговування ОВДП, номінованих в доларах США.

Крім того, наприкінці грудня посилилася волатильність на міжбанківському валютному ринку. Сприятливий вплив фундаментальних факторів, які забезпечували надходження валютної виручки від експорту зернових та соняшникової олії, був нівельований тимчасовими чинниками. Відповідно, Національний банк лише протягом останнього тижня грудня провів три аукціони з продажу іноземної валюти, під час яких задовольнив заявки учасників на загальну суму $202,7 млн.

У цілому протягом грудня Національний банк купив під час аукціонів $115 млн., продав – $234,4 млн. Чистий продаж іноземної валюти Національним банком протягом останнього місяця року становив $119,4 млн.

За весь минулий рік міжнародні резерви зросли на $2,2 млрд. Одним з основних джерел їх збільшення стали валютні інтервенції Національного банку. Завдяки сприятливій ціновій кон’юнктурі на зовнішніх ринках у квітні-липні та надходженню валютної виручки від експорту продовольчих товарів з кінця вересня чиста купівля іноземної валюти Національним банком торік становила $1,6 млрд.

Також збільшенню резервів сприяло надходження третього траншу від Міжнародного валютного фонду за програмою розширеного фінансування (EFF) на суму $1 млрд. та пов’язаного з програмою МВФ офіційного фінансування. А саме – $1 млрд. від розміщення єврооблігацій Міністерством фінансів під гарантії Уряду США.

Водночас, обсяг міжнародних резервів на кінець 2016 року виявився нижчим за офіційний прогноз НБУ, опублікований в Інфляційному звіті наприкінці жовтня. Оприлюднений прогноз ґрунтувався на припущенні про успішне завершення третього перегляду програми EFF у 2016 році. За цим базовим сценарієм НБУ очікував, що четвертий транш від МВФ на суму $1,3 млрд. надійде до кінця минулого року.

У цьому випадку, а також у разі надходження 600 млн. євро від Єврокомісії до кінця року, на кінець 2016 року міжнародні резерви мали зрости до $17,5 млрд. Відповідно, неотримання цього фінансування призвело до того, що фактичний обсяг резервів виявився на $2 млрд. меншим за прогнозований.

За результатами 2016 року обсяг міжнародних резервів України покриває 3,7 місяця майбутнього імпорту і є достатнім для виконання зобов’язань, поточних операцій Уряду та Національного банку.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: