Чи можливе поновлення діяльності неплатоспроможних банків за рішенням суду

Фонд гарантування вкладів висловив свою позицію щодо поновлення діяльності банків, визнаних НБУ неплатоспроможними за судовими рішеннями.

Як повідомляє прес-служба ФГВФО, Фонд вітає ініціативу Господарського суду м. Києва із започаткування фахової дискусії щодо застосування судами законодавства при виведенні банків з ринку. Наприкінці травня суд провів круглий стіл, під час якого учасники цих правовідносин мали змогу привернути увагу суддів, зокрема до питань правового статусу неплатоспроможних банків, ліквідацію яких скасовано судами.

Позиція Фонду гарантування вкладів у цьому питанні залишається незмінною: поновлення банківської діяльності установ, визнаних НБУ неплатоспроможними, внаслідок прийняття судових рішень неможливе. Таку ж позицію висловили під час круглого столу і представники Незалежної асоціації банків України.

У ФГВФО зауважують, що банківська установа, продаж активів якої розпочато, уже не може відповідати нормативам Національного банку, і наслідки, що настали для такого банку, є незворотними.

Одним із прикладів того, як подібні рішення судів позначаються і на самих банках, і на їхніх кредиторах, є ситуація довкола виведення з ринку АТ «Златобанк». Як повідомляв Фонд гарантування, 5 лютого 2019 року Велика Палата Верховного Суду своєю постановою визнала неправомірним віднесення цієї банківської установи до категорії неплатоспроможних, при тому, що він мав за оцінкою лише 1,6 млрд. грн. активів, а зобов’язань перед кредиторами – на 6,9 млрд. грн. Однак суд, вочевидь не вважаючи, що нестача у банку 5,3 млрд. грн. свідчить про його неплатоспроможність, визнав неправомірним його виведення з ринку.

Негайним наслідком цього рішення стала зупинка виплат вкладникам і іншим кредиторам банку, адже передбачені законом дії з виведення банку з ринку стали, по суті, неправомірними.

Однак після отримання рішення суду замість того, щоб відновити роботу банку і зробити все для виконання вимог регулятора, ініціюється банкрутство банку за загальною процедурою. Хоча законом чітко передбачено для банків процедуру ліквідації, відмінну від інших юридичних осіб, – виключно у межах, передбачених Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Банкрутство ж банку за загальною процедурою, окрім того що є неправомірним, небезпечне тим, що прирівнює у правах кредиторів з акціонерами і пов’язаними особами, які часто є причетними до настання неплатоспроможності банку. Саме тому за Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» кредитори мають пріоритетне право на повернення їм коштів. Якщо ж банкрутство проводиться за загальною процедурою, кредитори це першочергове право втрачають.

Відтак ФГВФО наполягає на неможливості поновлення діяльності банків, щодо яких розпочато процедуру виведення з ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: