В Україні побільшало системно важливих банків

Національний банк визначив 14 банків системно важливими відповідно до оновленої методології, інформує прес-служба регулятора.

Нова методологія дала змогу значно розширити кількість таких банків.

Системно важливий банк – це банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може призвести до появи системних ризиків. Національний банк приділяє особливу увагу діяльності системно важливих установ, адже потенційні труднощі у їхній роботі можуть мати негативний вплив на роботу всієї фінансової системи.

Слід нагадати, що з 2016 року системно важливими банками незмінно визначались три банки – Приватбанк, Ощадбанк та Укрексімбанк.

Згідно оновленої методології, відтепер системно важливими є 14 банків:

1. Приватбанк.

2. Ощадбанк.

3. Укрексімбанк.

4. Укргазбанк.

5. Альфа-банк.

6. Укрсоцбанк.

7. Райффайзен Банк Аваль.

8. ПУМБ.

9. Укрсиббанк.

10. Таскомбанк.

11. Універсал банк.

12. Кредобанк.

13. ОТП банк.

14. Банк Південний.

Набуття статусу системно важливого накладає на банки додаткове навантаження, вони повинні виконувати окремі підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності.

По-перше, з 1 січня 2020 року системні банки мають виконувати посилені значення нормативів: нормативу миттєвої ліквідності (Н4) – не менше ніж 30%; максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) – не більше ніж 20%.

По-друге, такі банки мають сформувати додатково до нормативного значення достатності основного капіталу буфер системної важливості, який почне діяти з 1 січня 2021 року. Розмір буферу залежатиме від значення показника системної важливості банку:

– буфер системної важливості має становити 1%: Райффайзен Банк Аваль, Альфа Банк, Укрсоцбанк, ПУМБ, УкрСиббанк, ТАС, Універсал Банк, ОТП Банк, Південний та Кредобанк;

– буфер системної важливості має становити 1,5%: Укрексімбанк та Укргазбанк;

– буфер системної важливості має становити 2%: Приватбанк та Ощадбанк.

По-третє, ці банки повинні будуть розробити план відновлення діяльності згідно з вимогами Національного банку, який сприятиме швидкій стабілізації роботи цих установ в умовах кризи.

При цьому після втрати статусу системної важливості, банк має дотримуватися вищезгаданих вимог ще протягом 12 місяців.

Водночас цей статус жодним чином не гарантує банкам особливих умов підтримки ліквідності в періоди стресу – вона буде надаватися на загальних для усієї системи умовах. Також системно важливі банки (окрім державних) не можуть та не повинні розраховувати на отримання коштів від Уряду з метою капіталізації.

Перелік банків затверджено Рішенням Правління НБУ від 27 червня 2019 року №438-рш «Про визначення системно важливих банків», яке набрало чинності з 1 липня 2019 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: