НКЦПФР повідомила про зловживання на фондовому ринку

За рік Комісія виявила операцій з цінними паперами обсягом 20 млрд. грн., які не були пов’язані із залученням інвестицій або здійсненням інвестиційної діяльності. За результатами таких операцій їх учасники (посередники та клієнти) формували значні обсяги прибутку або збитку через необґрунтовані зміни цін на цінні папери, інформує прес-служба регулятора. 

У рамках протидії виявленим правопорушенням НКЦПФР тимчасово зупинила дію ліцензії 12 торговцям цінними паперами, маючи на меті всебічне дослідження обставин справи. За результатами розгляду справ уповноваженими особами регулятора були застосовані санкції щодо наступних торговців цінними паперами: ТОВ «Навігатор Інвест», ТОВ «НВП Магістр», ТОВ «РК Придніпров’є», ТОВ «Фондовий депозитарій», ТОВ «ФК Оберіг», ТОВ «АФТ», ТОВ «Джерело ЛТД», ТОВ «Менеджмент Технолоджіс», ТОВ «Спред», ТОВ «ФК Сократ», ТОВ «Бенефіт Брок», ТОВ «ФК Авангард», ТОВ «ФК Оріс Кепітал», ПрАТ «Експерт Капітал», ТОВ «ФК Корнер».

Клієнтами вищезазначених торговців були в основному товариства з обмеженою відповідальністю, кількість яких сягала сотні.

НКЦПФР також заборонила торгівлю або зупинила внесення змін до системи депозитарного обігу по тих випусках цінних паперів, які були предметом зазначених операцій, оскільки їхній обіг створював суттєві ризики. Зокрема, санкції були застосовані до ПВЗНІФ «Гарантований дохід», ПрАТ «Маршал7», ПрАТ «Прометей Телеком», ПрАТ «СК «Авторітет», ПРАТ «ФК «Кредит Сервіс», ПАТ «Агрофінанс», ПрАТ «Укрбуденерготехнологія», ПРАТ «СК «Гута-Україна», ПрАТ «ФК «Агрохолдінг Полісся», ПрАТ СК «УСГ «Життя», ПрАТ «Ді Ем Ді», ПРАТ «СК «Здорово», ПРАТ «ЄСС», ПАТ «Конкорд Інк.», ЗНВПІФ «Еско-Преміум», ПрАТ «Новьюенерго», ПАТ «ФК «АОА Інвестментс», ПАТ «Червоне РП», ПАТ «Ліка Логістік» та інших.

Зазначені зловживання полягали в тому, що посередники проводили для клієнтів угоди, ігноруючи вимоги законодавства щодо оцінки ризиків та інвестиційних і податкових наслідків. Через це цінні папери, які були предметом угод, купувались та продавались зі штучним завищенням або заниженням ціни. Обсяги таких операцій сягали сотні мільйонів гривень, а в деяких – мільярди. Водночас навіть поверхневий аналіз фінансової звітності емітентів свідчив про відсутність економічного обґрунтування такої вартості. До того ж ані посередники, ані їхні клієнти не змогли пояснити на запит Комісії причин та цілей проведення таких операції. У результаті, клієнти торговців купували та продавали цінні папери, які не відповідали ринковій вартості.

НКЦПФР вважає, що дані операції проводилися з метою формування штучних прибутків або збитків, що не сумісно з цілями інвестиційної діяльності.

Як зазначають у Комісії, в результаті роботи регулятора по цьому напрямку обсяг таких транзакцій суттєво зменшився. Одна із причин такого зменшення полягає в тому, що торговці цінними паперами стали більш ретельно перевіряти якість предмету договору та оцінювати ризики. Ті, хто приходив на ринок цінних паперів для вирішення власних фінансових питань, не пов’язаних з інвестиційною діяльністю, зрозуміли, що їхні дії більше не залишаться непоміченими.

Торговець цінними паперами – це не лише формальний інститут, необхідний для проведення того чи іншого правочину з цінними паперами та отримання відповідної винагороди, але, в тому числі, професійний учасник, який повинен сумлінно оцінювати наслідки власних дій та дій клієнтів з метою запобігання зловживанням та використанню фондового ринку для несумісних цілей.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: