НБУ планує оновити правила гри на ринку платежів

Регулятор презентував банкірам концепцію нової моделі законодавчого регулювання ринку платежів та переказу коштів, повідомляє прес-служба Нацбанку.

Як наголосив під час робочої зустрічі у Національному банку заступник Голови НБУ Сергій ХОЛОД, основна мета оновлення платіжного законодавства – підвищити конкурентоздатність цього ринку, зробити його універсальним та гнучким.

«Завдяки оновленим правилам гри на ринку платежів ми сподіваємося отримати стимул для якісного та інноваційного розвитку платіжних продуктів, сервісів та послуг. Як наслідок, користувачі матимуть доступ до різноманітних та дешевших послуг та будуть упевнені у захищеності своїх прав», – зауважив він.

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ зазначив, що платіжний ландшафт дуже швидко змінюється і у світі, і в Україні. Чинний закон про платіжні системи та переказ коштів в Україні, прийнятий ще у 2001 році, морально застарів і не відповідає вимогам сьогодення.

«Відтоді з’явилися нові послуги, помінялися ролі гравців платіжного ринку. Тож усі ці зміни мають знайти відображення у сучасному законодавстві, яке не лише стимулюватиме розвиток українського платіжного ринку, але й дозволить йому розвиватися у гармонії з європейськими тенденціями. Так, у новому національному законодавстві будуть імплементовані норми європейської директиви PSD2, зокрема концепція Open Banking, для посилення конкуренції, захисту прав користувачів платіжних послуг та стрімкого запровадження нових технологій», – пояснив Олександр Яблунівський.

За його словами, Національний банк планує, що нове регулювання на платіжному ринку запроваджуватиметься у декілька етапів:

– спочатку НБУ спільно з учасниками ринку виробить текст концептуального бачення майбутніх законодавчих змін;

– на наступному етапі відповідні зміни будуть запропоновані суб’єктам законодавчої ініціативи, а також відбудеться їхній розгляд у Парламенті;

– у подальшому Національний банк оновить свою нормативну базу, а також спільно з учасниками ринку працюватиме над розробкою технічних стандартів;

– на останньому етапі має повноцінно запрацювати нове регулювання. Це дасть можливість втілити концепцію Open Banking, інтегровану з новою платіжною інфраструктурою, побудованою на міжнародних стандартах (ISO 20022), що забезпечить миттєвість і безперервність платіжних послуг.

«Головні принципи, які ми закладаємо у нову концепцію регулювання, – це партнерство та синергія. Слідування цим принципам робить можливим зниження трансакційних витрат, розширення спектру послуг, зростання активності та залученості до фінансової системи з боку клієнтів», – додав пан Яблунівський.

У свою чергу Заступник директора Департаменту ліцензування НБУ Сергій САВЧУК розповів про майбутню систему ліцензування діяльності з надання платіжних послуг. За його словами, серед ключових новацій – відхід від обов’язкової необхідності створення або членства у платіжній системі для надання платіжних послуг.

Більш детально – у Концепції реформування платіжного законодавства України

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: