В Україні спостерігається зростання банківського кредитування

Банки нарощують прибутки завдяки кредитуванню населення, контролю витрат та переоцінці валютних інструментів.

У ІІ кварталі 2019 року тривали тенденції зростання прибутку банківського сектору та інтенсивного кредитування населення. Знижується рівень доларизації та покращилася якість кредитного портфеля, зберігся приплив депозитів населення та бізнесу. Про це йдеться в серпневому «Огляді банківського сектору», опублікованого Національним банком.

ПОКРАЩЕННЯ ЯКОСТІ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЯ

У ІІ кварталі продовжували найбільше зростати роздрібні гривневі кредити: +6,6% за квартал та +33,2% р/р. Споживче кредитування залишається найдохіднішим сегментом для банків завдяки високому попиту. В середньостроковій перспективі темп приросту чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля збережеться на рівні понад 30% р/р.

Чисті гривневі корпоративні кредити зросли на 3,1% за квартал та на 8,9% р/р, зокрема через сезонні фактори та кредитування державних підприємств. Це найвищий темп за останні три роки.

Поступово відбувається дедоларизація кредитного портфеля. Завдяки новому кредитуванню частка чистих валютних кредитів у кредитному портфелі фізосіб скоротилася на 0,7%. і на кінець червня становила лише 5,7%. Доларизація чистого портфеля корпоративних кредитів знизилася на 2,2% за квартал до 47,5% завдяки зміцненню гривні, а також пожвавленню гривневого кредитування.

Покращується і якість кредитних портфелів банків, насамперед завдяки активному роздрібному кредитуванню: частка непрацюючих кредитів у секторі зменшилася за квартал на 0,9% до 50,8%.

ПРИПЛИВ ГРИВНЕВИХ ДЕПОЗИТІВ

Упродовж II кварталу кошти населення та бізнесу в банках зросли на 2,7%. Гривневі кошти населення зросли на 5,9% за квартал і на 11,8% р/р. Гривневі кошти бізнесу зросли на 1,9% за квартал і на 8,7% р/р.

Частка іноземної валюти зросла в коштах бізнесу та скоротилася в коштах населення. Рівень доларизації депозитів на кінець кварталу становив 40,7%.

У квітні-липні НБУ двічі знижував облікову ставку, проте ставки за 12-місячними гривневими депозитами фізичних осіб на це майже не відреагували й залишалися близькими до 15,5% річних. Вартість 12-місячних депозитів населення в доларах США вкотре оновила історичні мінімуми, знизившись до 3,1% річних. Гривневі кошти корпорацій подешевшали до 13,4% річних. Втім, це вище ніж у середньому за останні чотири роки.

ПРИБУТКИ БАНКІВ

Прибутковість банківського сектору продовжує встановлювати рекорди: у першому півріччі прибуток банків склав 31 млрд. грн., що не лише у 3,8 рази вище результату аналогічного періоду 2018 року, але і більше ніж прибуток за весь 2018 рік в цілому. Майже 60% прибутку сектору сформував «Приватбанк», а загалом із 76 діючих банків прибутковими були 66 установ.

Рекордній прибутковості сприяла ефективна робота банків: операційні доходи зросли на 41,7% р/р (завдяки значному зростанню процентних та комісійних доходів від стрімкого розвитку споживчого кредитування та безготівкових операцій з населенням), а операційні витрати – лише на 10,7% р/р. Відтак, операційний прибуток до формування резервів збільшився на 89,1% р/р. Відрахування в резерви були на 63,4% нижчі ніж у І кварталі і становили 6,4 млрд. грн.

Крім того, рекордному прибутку сектору посприяв позитивний результат від торгових операцій державних банків, зокрема від валютної переоцінки.

Тенденція високої прибутковості збережеться й надалі: розпочатий Національним банком цикл зниження ключової ставки сприятиме зниженню вартості фондування, тим часом високий попит на роздрібні кредити підтримає високі ставки за ними.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: