Українцям обіцяють «пенсійну революцію»

PensRefМіністр соціальної політики Андрій Рева окреслив контури майбутньої пенсійної реформи в Україні. Про це повідомляє прес-служба Мінсоцполітики.

За словами Міністра, пенсійна реформа здійснить революцію у свідомості українців. Він нагадав, що основна проблема Пенсійного фонду України – велика фінансова прірва, яку необхідно закривати, аби можна було вже в недалекому майбутньому всім потребуючим сплачувати хоча б мінімальні пенсії. На 2017 рік дотація Пенсійного фонду з Державного бюджету складатиме 142 млрд. грн., у 2016 році вона дорівнювала 145 млрд. грн.

Серед основних запропонованих складових пенсійної реформи пан Рева назвав зменшення страхового стажу. Раніше пропонувалося, що на момент виходу на пенсію (за час «ч» було взято 1 січня 2021 року) неодмінною умовою отримання пенсії буде наявність у потенційного пенсіонера не менше 20 років страхового стажу, а загального стажу – 30 років. У результаті, лише 8% українців могли б претендувати на пенсію. Зараз мова йде про те, аби знизити цю страхову цифру до 15 років, але на момент 1 січня 2018 року, й тоді уже 30% громадян зможуть претендувати на державне пенсійне забезпечення.

Цей термін дано, аби всі молоді працівники почали платити внески, а старші почали впорядковувати свою страхово–пенсійну картину з ЄСВ.

Міністр нагадав, що пенсіонери поділяються на чотири категорії. До першої належать громадяни, які отримують пенсії за віком. Цій категорії за певних, зазначених вище умов, платитиме Пенсійний фонд.

Крім того, буде надана можливість купити собі ці 15 років страхового стажу. Скажімо, до такої категорії громадян Міністр відносить тих, хто працює за кордоном. Сума складе близько 130 тис. грн.: по 704 гривні за кожен місяць множиться на 15 років.

Андрій Рева прогнозує, що кількість таких пенсіонерів буде не великою і становитиме близько півтори тисячі осіб.

Також можливо буде законодавчо прописано, що той, хто претендує на пенсію, не може одночасно працювати. Тобто – або пенсія, або робота.

Другий вид пенсій – за інвалідністю. Джерелом виплат у цій категорії буде не Пенсійний фонд, а Фонд соціального страхування. Зараз він перебуває на останній стадії формування і почне працювати вже з квітня цього року. Водночас готуються документи для передачі органів медико–соціальної експертизи під управління Міністерства соціальної політики. Разом із тим, керівник Міністерства наголошує на проведенні ревізії, бо, на його думку, там є чимало зловживань, і не всі люди, офіційно визнані інвалідами, насправді є такими. Особливо чимало запитань є до 3 групи інвалідності.

З Фонду соціального страхування фінансуватимуть і пенсії третьої категорії, які призначаються по втраті годувальника.

У четвертій категорії пенсій – за вислугою років – будуть лише військовослужбовці. Вислуга залишається сталою – 25 років. Однак єдиний соціальний внесок із їхніх зарплат платитиметься у подвійному розмірі. Оскільки, за словами Міністра, у військовослужбовців усіх категорій достатньо високий ризик отримати травми, каліцтва. Причина подібного рішення полягає ще й у тому, що ЄСВ платитиметься меншу кількість років. За задумом авторів пенсійної реформи, до 60 років військовослужбовці отримуватимуть пенсію з Державного бюджету, після 60 років – з Пенсійного фонду.

Також у планах передбачається скасування усіх надбавок.

«Якщо ця схема буде прийнята, то дефіцит Пенсійного фонду зникне в 2024 році, – сказав Андрій Рева. – Ця система соціально справедлива, бо і для Президента, і для простого робітника установлюється однаковий підхід нарахування пенсій. Ми усвідомлюємо, що з прийняттям цього закону шок у наших співгромадян може бути таким, як і після підвищених тарифів. Але це вимушений і необхідний крок, аби збалансувати Пенсійний фонд. Крім того, важливо ще й спонукати українців відмовитися від хибної звички думати, що держава за них має усе вирішити, а змусити усвідомити, що майбутнє кожного в його руках».

Відповідний законопроект щодо впровадження зазначених вище механізмів пенсійної реформи планується подати на розгляд Верховної Ради в березні поточного року. За словами Андрія Реви, він має бути прийнятий у першому читанні, а набути чинності в липні.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: