Активність світових венчурних інвесторів залишається стабільною

У ІІ кварталі 2019 року фінансування за рахунок венчурного капіталу утримувало у світі стабільні позиції. Вартість угод у США, інших країнах Америки та Європи демонструє стабільність, хоча Азія тимчасово призупинила активність.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Такими є висновки Звіту компанії KPMG «Enterprise Venture Pulse». Згідно з ним, загальний обсяг здійснених венчурних інвестицій у світі у ІІ кварталі 2019 року лишився стабільним та склав $52,7 млрд. Відносну потужність демонстрували інвестиції у США та Європі, тоді як Азія другий квартал поспіль перебувала у стані стагнації через брак китайських мегаугод, внаслідок чого обсяг інвестицій склав лише $10,1 млрд.

П’ятий квартал поспіль в усьому світі обсяг угод із залученням венчурного капіталу (ВК) демонстрував спад і, враховуючи те, що темпи ухвалення угод гальмувалися поєднанням високої оцінки вартості об’єкту інвестиції та жорсткої конкуренції, насамперед на етапі посівних інвестицій, склав усього 3855 угод. Особливо помітним падіння обсягів угод було у ІІ кварталі 2019 року в Європі, досягнувши найнижчих за останнє десятиліття показників, хоч новостворені компанії докладали максимум зусиль, щоб привернути увагу венчурних інвесторів.

«Загалом у світі у ІІ кварталі 2019 року активність ВК лишалася стабільною. Хоча в регіональному розрізі результати виявилися не настільки однозначними: Америка та Європа залучили суттєві інвестиції, тоді як в Азії тривав застій. Мегаугоди, які у 2018 році вважалися фірмовим знаком Азії, цього кварталу перемістилися до Європи: 10 угод, обсяг кожної більше або на рівні $170 млн.», – зазначив Кевін СМІТ, співзасновник, Керівник мережі KPMG Enterprise Emerging Giants і партнер KPMG Enterprise у Великобританії.

КЛЮЧОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

1) Інвестування ВК у світі зменшилось із $56,2 млрд. у І кварталі 2019 року до $52,7 млрд. у ІІ кварталі. Найбільшими угодами за квартал стали інвестиції завбільшки у $1,1 млрд. в індійську готельну компанію OYO Room й інвестиція в $1 млрд. у колумбійську компанію Rappi.

2) У першій половині 2019 року оціночна вартість продовжувала зростати на всіх етапах інвестування, причому у світовому масштабі попередня медіана доінвестиційної вартості для серії D+ зросла з $350 млн. в 2018 році до $477,5 млн. в 2019 році (з початку року й до почату ІІІ кварталу).

3) Чотири ключові фінансові надходження за ІІ квартал були отримані з чотирьох різних країн, і це виявились інвестиції завбільшки у $1,1 млрд. в OYO Rooms (Індія), $1 млрд. в Rappi (Колумбія), $1 млрд. в JD Health (Китай) і $1 млрд. в Flexport (США).

4) У США інвестиції не втрачали потужності і сягнули $31,5 млрд. за 2379 угод. Американський стрімкий сплеск став результатом велетенських первинних публічних розміщень акцій (IPO) таких компаній, як Uber, Lyft, Zoom, Beyond Meat тощо.

5) В Азії інвестиції ВК другий квартал поспіль були незначними: оскільки корпоративні інвестори взяли паузу, а перебіг мегаугод лишався млявим, у 484 угоди вклали всього 10,1 млрд.

6) Незважаючи на сповільнення темпів венчурних угод, ВК й надалі надходив до Європи і сягнув у ІІ кварталі $8,74 млрд., перевищивши рекордний показник попереднього кварталу $8,5 млрд. Було укладено 10 угод, вартість яких перевищує або на рівні $170 млн., провідними з-поміж них стали угоди Deliveroo ($575 млн.), AUTO1 Group ($535,9 млн.) і GetYourGuide ($484 млн.).

ВЕНЧУРНІ ІНВЕСТИЦІЇ У США

Слід зазначити, що упродовж ІІ кварталу 2019 року інвестиції ВК в США лишалися стабільними і досягли (у порівнянні з $34,4 млрд. у І кварталі) позначки у $31,5 млрд., що є результатом дії сильної економіки, стабільної динаміки ринкових котирувань й сподівань на нижчі відсоткові ставки.

Упродовж кварталу інвестори диверсифікували свої портфелі завдяки низці різноманітних галузей, зокрема логістики, доставки продуктів харчування, аерокосмічної сфери, споживчих товарів тривалого використання і технологій. Також інвесторів зацікавило виробництво замінників м’ясної продукції, штучний інтелект й безпілотні транспортні засоби.

Найбільшими угодами протягом кварталу стали Flexport ($1 млрд.) і DoorDash ($600 млн.) із Сан-Франциско; наступну за ними сходинку посіла нью-йоркська фірма UiPath, яка залучила $568 млн. інвестицій.

Упродовж квітня-червня 2019 року в США з’явилися 23 нові «єдинороги», які функціонують у сфері фінтеху (наприклад, StockX, iValua, Marqeta, Carta, Bill.com), управління даними (Sumo Logic, Druva), чистих cleantech (Sila Nanotechnologies), освітніх технологій (Coursera), кібербезпеки (KnowBe4) тощо.

РЕКОРДИ ЄВРОПИ

У квітні-червні в Європі інвестиції ВК сягнули рекордних показників і перед лицем поточної геополітичної невизначеності і пов’язаних із нею викликів щодо Brexit продемонстрували послідовну сталість. Загальна сума венчурних інвестицій досягла $8,74 млрд. Тим не менше, кількість угод продовжувала скорочуватися – з 957 угод у І кварталі до 825 у ІІ кварталі.

Сильною стороною європейського ринку венчурних інвестицій, як і раніше, лишаються інноваційні осередки, різноманіття яких постійно зростає. Тоді як венчурні інвестиції в Сполучене Королівство були далекими від історичних максимумів, високий рівень ВК інвестування в регіоні упродовж ІІ кварталу утримувався завдяки зростанню інвестицій у скандинавські країни, Францію, Іспанію, Польщу тощо у поєднанні зі стабільними інвестиціями у більш знані інноваційні центри в Німеччині та Ізраїлі.

Угоди, що увійшли до першої десятки, були укладені у шести різних країнах, зокрема три в Німеччині (Auto1 – $535,9 млн., GetYourGuide – $484 млн., Adjust – $227 млн.), дві у Великобританії (Deliveroo – $575 млн., Checkout.com – $230 млн. $), дві в Ізраїлі (Gett – $200 млн. і Innoviz – $170 млн.). Серед інших країн, що увійшли до першої десятки, також Швейцарія, Франція та Іспанія. Частка десяти найбільших угод сягнула $3 млрд. від усього обсягу європейських інвестицій завбільшки у $8,74 млрд., що віддзеркалює концентрацію інвестицій в найбільші угоди.

ПРИЗУПИНЕННЯ МЕГАУГОД В АЗІЇ

Другий квартал поспіль венчурне інвестування в Азії лишалося млявим і склало всього $9,6 млрд. за 468 угодами. Призупинення укладання угод в Китаї, яке триває, ймовірно, віддзеркалює поточне торговельне протистояння між США та Китаєм і відповідну підвищену обережність з боку інвесторів.

Падіння ВК в Азії спричинив дефіцит мегаугод. На кінець ІІ кварталу 2019 року у десять найбільших азійських угод було інвестовано $4,6 млрд. Для порівняння: у ІV кварталі 2018 року на 10 найбільших угод припало $11 млрд. Найімовірніше, це спричинило скорочення кількості появи «єдинорогів» в Китаї: у ІІ кварталі 2019 року тут не народився жоден «єдиноріг», тоді як в США їх з’явилося 23.

Утім, були і позитивні моменти. Розташований у Гургаоні (Індія) готельний бізнес OYO Rooms залучив $1,1 млрд., а JD Health (Пекін) отримав у ІІ кварталі $1 млрд., що ще раз підтвердило величезний потенціал рішень у сфері охорони здоров’я. До першої п’ятірки угод увійшли розташована в Пекіні компанія Aihuishou, яка залучила $500 млн., і Hozon – $337,7 млн.

У кругообігу капіталу в азійській венчурній екосистемі, особливо на заключних етапах, погоду й надалі роблять корпоративні гравці. Хоча після рекордних показників 2018 року участь корпоративного венчурного капіталу у ІІ кварталі 2019 році впала.

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

Обсяг венчурних інвестицій в українські проекти у 2018 році зріс на 30% та склав $337 млн., згідно з даними UVCA.

«Частка України в глобальному обсязі ринку венчурних інвестицій залишається незначною – близько 0,1%. Однак з огляду на високий рівень недоінвестування економіки та зацікавленість українських інвесторів в локальному ринку, в середньостроковій перспективі можна очікувати на позитиву динаміку ринку. Цьому сприятимуть і такі події, як довгоочікуваний запуск Українського національного фонду стартапів і Фонду підтримки винаходів. Великі локальні компанії також реалізують ряд інвестиційних проектів і активно інвестують в стартапи», – зауважив Андрій УСЕНКО, Заступник директора, менеджер відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні.

ПРОГНОЗИ

Як зазначається у Звіті, очікується, що в ІІІ кварталі тенденція до зменшення кількості угод на заключній стадії в усьому світі лишатиметься незмінною, що може позначитися на здатності декотрих висококваліфікованих компаній, що перебувають на етапі становлення, залучати фінансування.

ШІ (штучний інтелект), з огляду на практично необмежену увагу, яку приділяють йому корпоративні інвестори, найімовірніше, стане в цій закономірності винятком. У США також цілком сприятливими лишаються перспективи первинних публічних пропозицій (IPO).

«З урахування того, що на ринку й надалі обертається значний обсяг приватного капіталу і економіка лишається стабільною, ми очікуємо, що в наступному кварталі інвестиції ВК не сповільнюватимуть темпів. З такими високими показниками й сталою економікою упродовж наступних кварталів ми, вірогідно, побачимо чималу кількість підтримуваних венчурними інвестиціями IPO», – наголосив Браун Х’ЮЗ, Співзасновник, KPMG Enterprise Emerging Giants Network, KPMG International і партнер KPMG в США.

Більш детально – у Звіті компанії KPMG «Enterprise Venture Pulse»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: