Парламенту пропонують удосконалити процедуру фінансової реструктуризації

У Верховній Раді зареєстровано проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури проведення фінансової реструктуризації», внесений групою народних депутатів.

У пояснювальній записці до документа (реєстраційний №1070) зауважується, що, враховуючи, високу частка непрацюючих кредитів у кредитному портфелі банківської системи України (станом на 1.07.2019 р. вона сягнула рівня 50,8% від загального обсягу кредитів, що є одним із найвищих показників у світі), а також високий обсяг портфелю непрацюючих кредитів (близько 414,9 млрд. грн.) у банках державного сектору (вони становлять 71,4% усіх непрацюючих кредитів банківської системи України, понад 90% непрацюючих кредитів банків державного сектору припадає на корпоративний сегмент) існує необхідність вдосконалення норм Закону «Про фінансову реструктуризацію».

Метою законопроекту є розширення застосування банками України положень Закону «Про фінансову реструктуризацію». Ним пропонується внести зміни до зазначеного Закону, які покликані зробити можливим спільне проведення процедури фінансової реструктуризації для кількох боржників, які є пов’язаними особами (йдеться про групу юридичних осіб під спільним контролем (стандарт МСФЗ)), але мають різних (неспільних) кредиторів.

Крім того, документом внесяться змін до законів «Про іпотеку» та «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень». Це викликано необхідністю більш точно визначити момент здійснення позасудового врегулювання звернення стягнення на предмет іпотеки та/або застосування відповідного позасудового способу звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження відповідно до Закону «Про фінансову реструктуризацію», коли вартість відповідного майна виявиться недостатньою для повного задоволення вимог залученого кредитора, з метою збереження забезпеченого іпотекою та заставою (обтяженням рухомого майна) зобов’язання у відповідній (непогашеній) частині.

Також слід зазначити, що передача кредитору права власності на майно боржника в рахунок повного або часткового задоволення вимог є одним з найбільш запитуваних способів здійснення фінансової реструктуризації відповідно до Закону «Про фінансову реструктуризацію», але на практиці він потребує попереднього одержання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, оскільки, як правило, таким майном є всі основні засоби (фонди) боржника, що підпадають під визначення єдиного/цілісного майнового комплексу згідно з антимонопольним законодавством України.

На практиці одержання такого дозволу займає не менше одного місяця, вимагає значних зусиль з боку заявників, часто із залученням зовнішніх радників, з одночасним дотриманням процедури фінансової реструктуризації, строк проведення якої згідно з Законом «Про фінансову реструктуризацію» обмежується 90 днями. Відсутність необхідності одержання такого дозволу обґрунтовується ще й тим, що таке майно, як правило, передається залученим кредитором у фінансовий лізинг, оренду боржника з метою відновлення його господарської діяльності (також потребує дозволу АМКУ).

Серед іншого, законопроект подовжує можливість застосування механізму фінансової реструктуризації на наступні роки.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: