Основні тренди ринку оцінки майна в Україні

ФДМУ оприлюднив дані щодо розвитку ринку оцінки майна у першому півріччі 2019 року.

ОЦІНКА ДЕРЖМАЙНА

Протягом першого півріччя 2019 року спеціалістами Фонду та його регіональних відділень, за даними автоматизованої підсистеми (АПС) «Рецензент», було прорецензовано та надано висновки стосовно 3134 звітів про оцінку державного майна, складеного суб’єктами оціночної діяльності.

Найбільшу кількість звітів прорецензовано у Харківській області (328), м. Києві (319) та Львівській області (261).

У звітному періоді відбулось незначне зменшення активності на ринку оцінки об’єктів оренди, продажу об’єктів державного та комунального майна, що зумовлено стабільністю цього сегменту ринку.

Упродовж першого півріччя поточного року на ринку оцінки державного майна, за даними АПС «Рецензент», працювали 553 суб’єкти оціночної діяльності – суб’єкти господарювання, які надавали Фонду та органам місцевого самоврядування послуги з оцінки державного та комунального майна. Порівняно з відповідним періодом 2018 року цей показник збільшився на 18,4%.

ЄДИНА БАЗА

Єдина база даних звітів про оцінку є інформаційно-телекомунікаційною системою, яка функціонує з метою моніторингу звітів на предмет відсутності порушень під час їх складання, виявлення недоліків, у тому числі невідповідності оціночної вартості майна, майнових прав ринковим цінам. До складу Єдиної бази входять база даних та Модуль електронного визначення оціночної вартості подібного до об’єкта оцінки майна. Механізм ведення Єдиної бази та реєстрації в ній звітів про оцінку майна, складених для цілей обчислення доходу платника податку – фізичної особи від продажу (обміну) майна, визначено Порядком ведення Єдиної бази, затвердженим наказом Фонду від 17 травня 2018 року №658.

Внесення інформації до Єдиної бази здійснюється суб’єктами оціночної діяльності через авторизовані електронні майданчики. Для внесення звітів про оцінку до Єдиної бази авторизовано 4 електронні майданчики, на яких станом на 30.06.2019 р. загалом було зареєстровано 4005 суб’єктів оціночної діяльності та 6629 нотаріусів.

У першому півріччі 2019 року в Єдиній базі зареєстровано 121547 звітів про оцінку. Перевірено нотаріальними конторами 147101 звіт (з урахуванням звітів, зареєстрованих у 2018 році). Протягом звітного періоду Модулем відмовлено в реєстрації 7699 звітам.

Станом на 30.06.2019 р. в Україні було зареєстровано 13026 оцінювачів та 2798 суб’єктів, які мали діючий сертифікат суб’єкта оціночної діяльності.

МЕТОДОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ФДМУ здійснює методичне забезпечення оцінки майна шляхом розроблення нормативно-правових актів з оцінки майна та надання роз’яснень щодо їх застосування, а також удосконалення законодавчого та нормативного забезпечення оцінки. Для врегулювання діяльності брокерів у сфері нерухомості, підвищення рівня якості надання брокерських послуг, забезпечення громадського та державного контролю за діяльністю суб’єктів господарювання у сфері нерухомості та брокерів Фондом проводиться робота з розроблення проекту закону «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості». На сьогодні проводиться робота з погодження цього законопроекту із заінтересованими органами.

Для забезпечення контролю за якістю звітів про оцінку, складених для випадків переоцінки активів державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належить державі, Фондом підготовлено проект Постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання вдосконалення управління об’єктами державної власності», який перебуває на погодженні заінтересованих органів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: