Активність на світовому ринку фінтех дещо уповільнилась

У першій половині 2019 року фінансування на глобальному ринку фінтех відбувалося повільнішими темпами, що викликано зменшенням кількості великих угод у порівнянні з 2018 роком. Такими є основні висновки Звіту компанії KPMG Pulse of Fintech H1’19 про тренди інвестиційної діяльності у глобальному секторі фінтех.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Згідно з ними, у першому півріччі поточного року в секторі було зафіксовано 962 угоди на загальну суму $37,9 млрд. Залишаються активними фірми приватного капіталу, що ініціювали 35 угод, вартість яких у звітному періоді досягла $1,9 млрд.

Найбільшими угодами за січень-червень 2019 року стали великі операції злиття, поглинання та викупу, включаючи викуп компанії Dun&Bradstreet за $6,9 млрд. у США, викуп компанії Concardis за $6 млрд. у Німеччині та викуп зареєстрованої у Франції компанії eFront за $1,3 млрд. Незабаром очікується завершення інших значних угод, включаючи придбання компанії Worldpay компанією Fidelity ($43 млрд.), придбання компанії First Data компанією Fiserv ($22 млрд.), а також операція злиття компанії Global Payments з компанією Total System Services ($21,5 млрд.).

Географія юрисдикцій, де зафіксовані значні інвестиції у сектор фінтех, продовжувала розширюватися, зокрема, у першій половині 2019 року великі угоди були ініційовані з Франції, Аргентини, Канади, Китаю, Німеччини та США. Незважаючи на те, що у жодній з юрисдикцій великих угод не зафіксовано, обсяги інвестування залишалися значними завдяки великій кількості країн, де відбувалися операції. Як і в інших секторах, інвестори у фінтех у різних юрисдикціях віддавали перевагу меншій кількості угод, зосереджуючись на їхній вартості.

«Разом із можливостями, які створюють такі технології, як машинне навчання та штучний інтелект (ШІ), запровадження концепції open banking поступово стає значним чинником активізації інвестицій у фінтех. Ми спостерігаємо зростання таких секторів, як wealthtech і proptech, яке супроводжується розширенням участі великих технологічних компаній, що бажають використати значний обсяг наявних у них даних клієнтів для розширення спектра своїх фінансових послуг», – зазначив Ян ПОЛЛАРІ, Співкерівник відділу глобальних інвестицій у фінтех компанії KPMG International.

Обсяги інвестування на глобальному ринку фінтех знизилися зі $120 млрд. у 2018 році до $37,9 млрд. станом на середину 2019 року. Це падіння може бути короткочасним, якщо взяти до уваги заплановані на найближчий час численні угоди злиття та поглинання (M&A).

Венчурні інвестиції корпорацій, що у 2018 році досягли вражаючих обсягів у розмірі $25,3 млрд., впали до $4,75 млрд. у першій половині 2019 року. Це пояснюється тим, що корпорації наразі утримуються від великих операцій.

Як і в 2018 році, обсяги інвестування компаній з управління приватним капіталом були незначними через недостатню зрілість ринку фінтех та обмежену можливість інвестицій у лідерів даної галузі. У першій половині 2019 року глобальні інвестиції приватного капіталу у секторі перевищили $1,9 млрд.

У ІІ кварталі 2019 року кількість угод M&A знизилася: загальна вартість угод у глобальному масштабі склала лише $4 млрд. у порівнянні з $20 млрд. у І кварталі 2019 року. За прогнозами, незабаром це тимчасове затишшя швидко зміниться зростанням, якщо брати до уваги оголошені угоди компаній Worldpay, First Data та Total System Services, завершення яких очікується у другій половині поточного  року.

З початку 2019 року в секторі блокчейну та криптовалюти спостерігалося падіння інвестицій з $5 млрд. за результатами 586 угод у 2018 році, до $1 млрд. за результатами 171 угоди в першій половині 2019 року.

У звітному періоді також різко скоротився обсяг інвестицій у Insurtech (з $7,6 млрд. у 2018 році до $1,1 млрд. у першій половині 2019 року) внаслідок падіння обсягів фінансування на ранніх етапах.

ІНВЕСТИЦІЇ У ФІНТЕХ В АМЕРИЦІ

Після досягнення рекордного показника обсягів та вартості угод у минулому році, у першій половині 2019 року інвестиції у фінтех продовжували залишатися значними у США, де було укладено 470 угод на загальну суму $18,3 млрд., при цьому більшість таких угод відбулися у І кварталі. У січні-червні 2019 року угоди M&A були особливо значними у цій країні, де відбулися 5 найбільших угод (Investment Technology Group – $1 млрд., CSI Enterprises – $600 млн., PIEtech – $500 млн., IQMS – $425 млн., Viteos Fund Services – $330 млн.). Венчурні інвестиції у фінтех у США досягли рекордної позначки у ІІ кварталі 2019 року, завдяки, зокрема, фінансуванню компаній Carta та Affirm, які залучили $300 млн.

У США продовжують зростати темпи створення різних фінтех-хабів, де учасниками 6 найбільших угод стали компанії з різних регіонів країни, включаючи: Dun&Bradstreet (Нью Джерсі), Investment Technology Group (Нью-Йорк), CSI Enterprises (Флорида), PIEtech (Вірджинія), Onestream Software (Мічіган) і SoFi (Каліфорнія). В той час як інвестори залишалися активними у секторі технологій обробки платежів у США, у першій половині 2019 року зросла також кількість угод типу B2B («бізнес-бізнес»), що підтверджує придбання компанією Mastercard компанії Transfast, яка займається обробкою грошових переказів між юридичними та фізичними особами, і придбання компанією JPMorgan компанії InstaMed, яка створює технології оплати медичних послуг.

За межами США у 2018 році найбільшу увагу інвесторів привертали країни Латинської Америки. Так, у Бразилії зафіксоване значне збільшення фінансування на ринку фінтех: у цій країні відбулася 31 угода на рекордну суму $500,1 млн. У першій половині 2019 року у Бразилії інвестиції у фінтех були незначними, але їх брак був компенсований активністю інвесторів у Аргентині. Викуп зареєстрованої в Аргентині компанії Prisma Medios de Pago компанією Advent International за $725 млн. став однією з найбільших угод у секторі фінтех у країнах Америки у першій половині 2019 року.

У звітному періоді значні угоди були зафіксовані у Канаді, де лише у ІІ кварталі було інвестовано $1,55 млрд., включаючи придбання за $405 млн. компанії Wave Financial, зареєстрованої у Торонто, компанією H&R Block та придбання за $844 млн. компанії Solium із Калгарі (що змінила назву на Shareworks) компанією Morgan Stanley.

ЄВРОПЕЙСЬКІ ОСОБЛИВОСТІ

Як і в 2018 році, у січні-червні 2019 року значні обсяги угод M&A та інвестицій венчурного та приватного капіталу спостерігалися в країнах Європи. Загальна сума інвестицій за цей період досягла показника $13,2 млрд. Разом із тим, обсяг угод у регіоні скорочується шостий квартал поспіль, оскільки європейські інвестори зосередили зусилля на останніх етапах та більш зрілих компаніях. Активність на ринку угод M&A знизилася у ІІ кварталі у порівнянні з І кварталом 2019 року, однак існують підстави очікувати на чудові результати після завершення операції придбання компанії Worldpay.

В Європі у першій половині року на ринку фінтех відбулося 10 угод вартістю понад $100 млн., серед яких найбільшою став викуп компанії Concardis у Німеччині за $6 млрд. Потужним чинником інвестицій у фінтех в Європі залишається Велика Британія, де зафіксовані 6 із 10 найбільших угод у Європі, включаючи інвестиції у такі компанії: Greensill Capital ($800 млн.), World First ($717 млн.), OakNorth ($440 млн.), Checkout.com ($230 млн.), Iwoca ($196 млн.) та WorldRemit ($175 млн.).

У першому півріччі 2019 року обсяг інвестицій приватного капіталу у фінтех продовжував зростати: інвестиції приватного капіталу з Європи у секторі досягли показника $1,2 млрд. у порівнянні з рекордним показником $1,96 млрд., зафіксованим за весь 2018 рік.

ПАДІННЯ ОБСЯГІВ ІНВЕСТИЦІЙ В АЗІЇ

У січні-червні в країнах Азії інвестиції у фінтех суттєво впали: було зареєстровано 102 угоди на суму лише $3,6 млрд., що є мізерною часткою рекордного рівня інвестицій 2018 року. Великі угоди, які у 2018 сприяли зростанню загального обсягу інвестицій, у першій половині 2019 року у цьому регіоні не проводилися.

У той час, як темпи інвестування у фінтех з боку китайських компаній були порівняно низькими, інвестори проявляли активність у деяких інших юрисдикціях Азії. Найбільші десять угод були проведені за участю компаній із семи різних країн. Окрім чотирьох угод у Китаї і однієї у Кореї вартістю $200 млн. за участю Blockchain Exchange Alliance, угоди укладалися інвесторами з Австралії (AirWallex – $100 млн.), Індонезії (Akulaku – $100 млн.), В’єтнаму (S – $100 млн.) і Сінгапуру (GoBear – $80 млн.). Різноманіття характеру цих угод привело до суттєвого зростання кількості фінтех-хабів у регіоні.

НОВІ ЛІЦЕНЗІЇ

Спеціальний адміністративний район Гонконг зробив значний внесок у підтримку розвитку сектору фінансових технологій у першій половині 2019 року, коли Головна грошово-кредитна установа Гонконгу видала перші вісім ліцензій на віртуальний банкінг. Спеціалізація компаній, які їх отримали, відображає широке коло нетрадиційних банківських організацій, включаючи страхові компанії та підприємства зв’язку. Серед тих, хто отримав ліцензії на віртуальний банкінг, є і кілька китайських технологічних гігантів, включаючи компанії Tencent та Ant Financial.

Сінгапур також оголосив про намір видати до п’яти ліцензій на цифровий банкінг небанківським установам, таким як телекоми та компанії напрямку ride-hailing (вид транспорту на виклик, яким керує приватна особа). За прогнозами, ці ліцензії значно підвищать інтерес до інвестицій у так звані challenger-банки (невеликі банки, нещодавно створені у Великій Британії, які напряму конкурують зі старими і респектабельними банками країни) у регіоні.

«Вірогідно, що нові банківські ліцензії, що видаються у С.А.Р. Гонконг, сприятимуть значному зростанню інвестицій у фінтех не лише у Гонконзі, але й у решті країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Успішний розвиток challenger-банків, ймовірно, спонукатиме інші компанії, включаючи організації, що надають традиційні фінансові послуги, значно активізуватися задля виживання у конкурентному середовищі. Безумовно, цікаво буде подивитися на результати розвитку подій у цьому регіоні протягом наступних 12-18 місяців», – наголосив Антон РУДДЕНКЛАУ, Співкерівник відділу глобальних інвестицій у фінтех компанії KPMG International.

ЗНАЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ

«Якщо говорити про Україну, ринок фінтек знаходиться на початковій стадії і поки що має значний нереалізований потенціал. Протягом 2018 року з’явився лише 21 стартап. Проте в 2019 році НБУ запровадив своєрідний sand-box та розробив дорожню мапу для запровадження PSD2. Це стимулюватиме ринок до розвитку», – вважає Андрій УСЕНКО, Заступник директора, менеджер відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні.

Більш детально – у Звіті компанії KPMG Pulse of Fintech H1’19

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: