Учасники фінансового ринку виступають за об’єднання НКЦПФР та Нацкомфінпослуг

У Верховній Раді зареєстрований депутатський проект закону «Про консолідацію повноважень нагляду над небанківськими фінансовими установами».

За інформацією Національного прес-клубу «Українська перспектива», цей законопроект (реєстраційний №1069-1) є альтернативним іншому депутатському проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» (реєстраційний №1069).

Він був розроблений за участю експертів небанківського фінансового сектору в особі «Об’єднання учасників фінансового ринку» (до ОУФР входить 14 громадських організацій та асоціацій, які працюють у галузі, в тому числі об’єднань споживачів).

Основні положення законопроекту передбачають таке.

1. Створюється новий консолідований орган нагляду за ринками небанківських фінансових послуг, до повноважень якого будуть віднесені наглядові функції, які зараз виконують Нацкомфінпослуг та НКЦПФР.

2. Забезпечується інституційна спроможність нового наглядового органу, при цьому зберігається система стримувань і противаг, які запобігають необґрунтованому тиску на бізнес та можливим проявам корупції.

3. Наглядовий орган наділяється також функціями у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг, як це прийнято в країнах ЄС.

При цьому Національний банк не навантажується непрямими завданнями до його основної конституційної функції – збереження стабільності гривні та проведення монетарної політики, як у випадку ухвалення тих законопроектів про консолідацію нагляду за небанківським фінансовим ринком, де вони передаються до НБУ (№1069 та №0965 – колишній законопроект №2413а).

Слід зазначити, що наприкінці серпня поточного року учасники небанківського фінансового ринку у відкритому листі закликали Президента України заблокувати ухвалення законопроектів, які передбачають передачу наглядових функцій НБУ, оскільки вони несуть суттєві ризики тиску на бізнес, корупції, ставлять під загрозу економічну безпеку країни та соціальну стабільність.

Зокрема, експерти ринку підрахували, що внаслідок передачі нагляду НБУ з ринку підуть сотні небанківських фінансових установ, переважно – національний бізнес, який працює в регіонах. У результаті, країна недорахується 40-70 тис. робочих місць для кваліфікованих працівників, скоротяться надходження до місцевих бюджетів, що дасть поштовх зростанню соціальної напруги.

При цьому споживачі фінансових послуг втратять у легкості та зручності доступу до них, якість послуг впаде, а ціни зростуть через зниження рівня конкуренції в галузі.

Коментуючи ситуацію, що склалася, Генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» (член ОУФР) В’ячеслав ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ заявив: «Ухвалення альтернативного законопроекту (№1069-1) стало б простим та ефективним рішенням, яке наближає нашу країну до європейських практик регулювання бізнесу. Створення окремої Комісії замість передачі функцій нагляду НБУ відповідатиме позиції Президента та Уряду стосовно необхідності дерегуляції бізнес-середовища та викорінення корупції, а також не суперечитиме нормам Конституції».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: