Необхідність підвищення рівня фінансової грамотності визначено на законодавчому рівні

Національний банк отримав мандат на підвищення фінансової грамотності українців, інформує прес-служба регулятора.

Повноваження НБУ у сфері фінансової грамотності врегульовано на законодавчому рівні в результаті ухвалення Верховною Радою Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг» (реєстраційний №1085-1).

Надання Національному банку повноважень здійснювати заходи із фінансової грамотності сприятиме підвищенню стійкості та послідовності державних політик у цій сфері.

Регулятор розглядає фінансову грамотність передусім як розбудову фінансової культури, зміну поведінки. Це вимагає тривалого спрямування зусиль відповідно до чітко визначеного підходу, а також прозорості, підзвітності використання ресурсів та вимірюваності результатів. Також це розширює можливості для залучення ширшого кола партнерів, зокрема програм координації та міжнародної допомоги.

«Прямий мандат із фінансової грамотності є підтвердженням узятих нами зобов’язань як лідера напрямку на національному рівні. У Стратегії НБУ, Комплексній програмі розвитку фінансового сектору до 2020 року та проекті Стратегії розвитку фінансового сектору до 2025 року фінансова грамотність – ключовий компонент для зростання фінансового добробуту громадян», – наголосив Голова НБУ Яків СМОЛІЙ.

Прямий мандат на заходи із фінансової грамотності мають фінансові регулятори країн – лідерів світу за показниками економічного розвитку, людського капіталу та рівня фінансової грамотності, зокрема Канади, Японії, Великої Британії, Австралії.

Створення єдиної системи, що поєднує зусилля із підвищення фінансової грамотності та кращого захисту прав споживачів фінансових послуг, передбачене високорівневими принципами захисту прав споживачів фінансових послуг G20. Така система у межах однієї інституції із чітким мандатом на заходи в обох напрямах посилює координованість дій, якість розподілу ресурсів, спрощує механізми звітування та зрештою створює синергетичний ефект. Разом із розширенням фінансової інклюзії все це сприятиме підвищенню фінансового добробуту громадян.

Національний банк розробив та презентував у червні 2019 року бачення Стратегії із фінансової грамотності, що покликана уніфікувати, скоординувати та об’єднати зусилля державних органів, бізнесу та громадянського суспільства, спрямовані на підвищення фінансової грамотності на національному рівні.

«Ми отримали позитивний відгук від зацікавлених сторін: візію, місію та пріоритети реалізації Стратегії підтримали та схвалили держустанови, які входять до робочих груп по підготовці Стратегії розвитку фінансового сектору України до 2025 року, низка громадських організацій та експертні кола, освітні установи. Попереду – великий спільний шлях, адже робота над підвищенням рівня фінансової інклюзії та фінансової грамотності є довгостроковою і вимагає координації та взаємодії різних стейкхолдерів та партнерів для досягнення поставлених цілей», – зауважила Директор Департаменту комунікацій НБУ Наталія БОНДАРЕНКО.

В основу бачення Стратегії покладено напрацювання кількох стратегічних сесій із залученням широкого кола стейкхолдерів, успішні практики країн-лідерів із фінансової грамотності, дослідження рівня фінансової грамотності в Україні на основні міжнародної методології Організації економічного співробітництва та розвитку.

Відповідно до бачення Стратегії, ключовими рішеннями-пріоритетами є такі:

1. Змінити фінансову культуру.

2. Сформувати українця фінансово обізнаного.

3. Фокус на молодь.

4. Розробити єдину комунікаційну платформу.

5. Створити Освітньо-інформаційний центр.

Слід нагадати, що фінансова грамотність є важливою передумовою фінансової інклюзії, адже дозволяє споживачам фінансових послуг сповна використовувати їхній потенціал. Національний банк визначив фінансову інклюзію однією зі своїх стратегічних цілей, реалізація якої досягатиметься через формування та розвиток системи захисту прав споживачів, Національну стратегію, заходи з підвищення фінансової грамотності українців та розвиток безготівкової економіки.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: