Фінансовий лізинг стимулюватимуть податковими методами

Це передбачено депутатським законопроектом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень про оподаткування операцій фінансового лізингу», який знаходиться на розгляді у Парламенті.

Метою документа (реєстраційний №1218) є податкове стимулювання суб’єктів господарювання-платників податків щодо операцій довгострокового фінансового лізингу основних фондів задля їх оновлення, а також виправлення законодавчої прогалини при оподаткуванні податком на додану вартість операцій фінансового лізингу.

Законопроектом пропонується доповнити підпункт 138.3.3 пункту 138.3 статті 138 Податкового кодексу України новим абзацом, яким передбачити, що для основних засобів, які отримані лізингоодержувачем за договором фінансового лізингу, мінімально допустимий строк амортизації визначається із застосуванням коефіцієнта 0,25 до мінімально допустимих строків амортизації таких основних засобів, встановлених цим підпунктом. Одночасно пропонується встановити, що ця норма буде застосовуватися до основних засобів, які були отримані лізингоодержувачем за договором фінансового лізингу, лише після набрання чинності вказаної вище законодавчої пропозиції. Задля цього підрозділ 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України пропонується доповнити новим пунктом.

Зміни до пункту 189.3 статті 189 Податкового кодексу України направлені на уточнення існуючого на сьогодні неоднозначного трактування положень щодо можливості застосування цієї норми лізингодавцями, які здійснюють діяльність з придбання та передачі вживаних товарів.

Норма пункту 189.5 статті 189 Податкового кодексу України врегульовує питання, пов’язане із особливостями оподаткування операції повернення об’єкта лізингу. Операція повернення об’єкта лізингу за нормами Податкового кодексу України вважається постачанням, а отже лізингоодержувач повинен реєструвати податкову накладну для лізингодавця. Відмова лізингоодержувача від реєстрації податкової накладної призводить до збитків лізингових компаній (в розмірі ПДВ від вартості повернення), оскільки об’єкт перебуває у власності лізингової компанії. Лізингодавець вилучає предмет в примусовому порядку, а податкову накладну, як правило, отримати не може. Таким чином виникає свого роду додатковий податок на галузь розміром 20%, який, враховуючи коливання курсових різниць та масові неплатежі за час існування цієї норми в чинній редакції, остаточно розбалансував ринок лізингу.

До запровадження цих правил існував інститут оскарження ненадання податкової накладної, що повністю знімав дану проблему. Зазначене питання було упущене при прийнятті Закону «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28 грудня 2014 року.

З метою врегулювання зазначеної проблеми пропонується встановити, що у разі постачання товарів, які були повернуті лізингоодержувачем (у тому числі примусово), та при цьому лізингодавцем за операцією з повернення таких товарів до складу податкового кредиту не включалися суми податку, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання таких товарів. При цьому ціна придбання визначається як вартість товарів, за якою такі товари були повернуті лізингодавцю, а саме як первісна вартість товарів (об’єкту фінансового лізингу) за вирахуванням сплачених лізингових платежів у частині компенсації вартості об’єкта фінансового лізингу. У разі придбання товарів у платника податку ціна придбання визначається з урахуванням податку на додану вартість.

Також пропонується встановити, що якщо за товарами, база оподаткування при постачанні яких визначалася як позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання, в майбутніх податкових періодах суми податку по операції з повернення таких товарів були включені до складу податкового кредиту лізингодавця, застосовується положення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: