Головна проблема ринку цінних паперів – відсутність довіри

Другий рік поспіль на ринку державних цінних паперів спостерігається стабільний попит. Вітчизняний фондовий ринок, який з 2008 року знаходився у стані стагнації, демонструє перші сигнали відновлення.

До такої думки прийшли учасники експертного обговорення Європейської Бізнес Асоціації «Ринок цінних паперів: реалії та перспективи», організованого спільно з Фрідом Фінанс Україна.

Як зазначається у прес-релізі ЄБА, Начальник управління депозитарної діяльності НБУ Андрій СУПРУН пояснив, що перші кроки по відновленню активності на локальному фондовому ринку відбуваються завдяки зусиллям Національного банку, які спрямовані на забезпечення фінансової стабільності, що, зокрема, приводить до збільшення довіри до державних цінних паперів, таких як облігації внутрішніх державних позик.

«Наразі рано говорити про досягнення у відновленні ринку акцій чи корпоративних облігацій, що є необхідним для розвитку повноцінного фондового ринку, але пожвавлення ринку ОВДП, а саме високий попит нерезидентів та вітчизняних приватних інвесторів – це тригер для широкого кола вкладників, що цьому ринку можна довіряти», – відзначив пан Супрун.

Останнім часом було зроблено чимало зусиль, щоб підвищити доступність українського ринку цінних паперів для вкладників-нерезидентів шляхом якісної комунікації та інтеграції інфраструктури до інфраструктури міжнародних фінансових ринків через лінк міжнародного депозитарію Clearstream з депозитарієм НБУ. Водночас довіру резидентів ще треба заслужити, адже вони могли б стати якірними інвесторами, якщо вони готові підтримувати національну валюту та кредитувати Уряд, отримуючи за це ринкові проценти та 100% державну гарантію надійності інвестицій. Варто відзначити, що довіра вже поступово зростає, частково й через ефективну політику стимулювання таких інвестицій.

Якщо поглянути на статистичні дані, то на початок 2017 року фізичні особи-резиденти мали загальний портфель інвестицій в ОВДП усього близько 100 млн. грн., наприкінці 2017 року – вже 1,5 млрд. грн., через рік, наприкінці 2018 року – 6 млрд. грн., а станом на сьогодні ця сума досягла 10 млрд. грн.

Учасники дискусії були солідарні у думці, що саме через ОВДП, як масовий та найменш ризиковий інструмент, слід привчати учасників ринку довіряти державним цінним паперам. До того ж, ОВДП – досить ліквідний інструмент, якщо порівняти з депозитами, який має низку переваг – вищу дохідність, менше оподаткування, 100% гарантію від держави незалежно від суми та можливість продажу у будь-який момент.

Директор Департаменту стратегічного розвитку НКЦПФР Олена ЛОГВИНЕНКО поінформувала, що наразі фондовий ринок нараховує близько 700 професійних учасників, адже саме такою є кількість виданих ліцензій щодо провадження діяльності на ринку цінних паперів.

Генеральний директор міжнародного інвестиційного холдингу FREEDOM HOLDING CORP Тимур ТУРЛОВ вважає, що фондовий ринок в Україні може продемонструвати якісний стрибок у розвитку, якщо будуть створені відповідні умови. Цінні папери не купують – їх продають. І дійсно, ринок потребує активної участі усіх учасників та регуляторів.

«Інфраструктура сама по собі не запрацює, необхідно докладати зусиль та пояснювати громадянам, що не варто боятися довгострокових інвестицій. Головна проблема ринку цінних паперів – відсутність довіри. Розвиток тривалого позитивного досвіду – ключова передумова створення зрілого фондового ринку в будь-якій країні. Так, в Україні створені певні преференції, зокрема податкові, для інвестування в ОВДП, і це має послужити гарним стимулом для пожвавлення внутрішніх інвесторів. Тому найближчі декілька років будемо працювати над зростанням активності на ринку та побудовою довіри на ньому», – прокоментував пан Турлов.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: