Фонд гарантування перейнявся питанням захисту вкладників 200+

Законодавчі ініціативи ФГВФО допоможуть вирішити проблему розрахунків з вкладниками 200+.

Як повідомляє прес-служба Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Фонд розробив низку законодавчих ініціатив, мета яких – повернути кошти вкладникам 200+ та змусити акціонерів, пов’язаних з банком осіб і керівників банків відшкодувати завдані збитки. Адже недоступність або відсутність активів у неплатоспроможних банках, а також їх низька якість, – одна з найболючіших проблем, через яку вкладники 200+ не можуть повернути собі свої кошти. Сума акцептованих вимог кредиторів банків, що були передані в управління Фонду, в рази перевищує вартість активів, за рахунок продажу яких погашаються ці вимоги.

Фонд зіткнувся з тим, що банківські активи виводились до визнання банків неплатоспроможними та продовжують виводитись навіть під час процедури ліквідації – через сумнівні рішення судів, через неправомірні внесення записів у держреєстри, через оскарження рішень НБУ та Фонду про ліквідацію банку тощо. При цьому відповідальності за завдану шкоду поки ніхто з банкірів не поніс, натомість потерпають від їхніх дій кредитори.

Тим часом Фонд з різних причин втрачає доступ до активів деяких банків, зокрема за наявності судової ухвали про скасування рішення Фонду, або обтяжень, що блокують продаж активів. При цьому строк ліквідації банку законодавчо обмежений у часі, а після її закінчення і вилучення банку з реєстру всі зобов’язання банку вважаються погашеними.

Фонд гарантування вкладів усі ці роки не припиняє боротьбу за повернення, відновлення вартості активів в інтересах кредиторів. Саме тому він виступив ініціатором змін до законодавства, які б дозволили нарешті вирішити цю проблему. Зокрема, було розроблено проект змін до Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», які надають Фонду низку ефективних інструментів, що мають суттєво підвищити шанси на повернення активів та відшкодування збитків, завданих пов’язаними особами.

Відповідно до цих законодавчих ініціатив, ФГВФО, зокрема, отримує можливість продовжити ліквідацію банку до того часу, поки усі його активи не будуть продано, а кошти спрямовано на розрахунки з кредиторами. У разі, коли після продажу активів залишились непогашеними вимоги кредиторів, у тому числі 200+, Фонд фіксує збитки та вживає заходів щодо стягнення шкоди з колишніх власників, пов’язаних з банком осіб і керівників банку – після його вилучення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Окрім цього, проектом визначено можливість позасудового досягнення домовленостей з пов’язаними особами щодо відшкодування ними збитків. Зокрема, передбачено механізм відступлення прав вимоги, укладення мирової угоди, у тому числі зменшення обсягу позовних вимог, із затвердженням такої мирової угоди судом, відмови від звернення до суду у визначених Фондом випадках.

Згідно із законопроектом, кошти, що будуть стягнуті з пов’язаних осіб уже після завершення ліквідації банку, спрямовуватимуться на задоволення вимог кредиторів у тій черговості, що визначена чинним Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». До того ж акціонери, пов’язані з банком особи відповідатимуть за збитки усім своїм майном.

«Фонд гарантування вкладів ні на мить не припиняє боротьбу за інтереси вкладників, у тому числі 200+ Упродовж багатьох років ми ведемо цю роботу, навіть не маючи у своєму розпорядженні усього необхідного інструментарію. Ініційовані нами зміни спрямовані на те, щоб навіть за відсутності у банку активів його зобов’язання перед кредиторами були виконані. Готуючи цей законопроект, Фонд виходив з того, що повернення довіри до банківської системи з боку «великих» вкладників є пріоритетним завданням» – наголосив Заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій ОЛЕНЧИК.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: