Зміни до Положення про кредитний ризик

CreditRiskНБУ своєю Постановою №5 від 16.01.2017 р. запровадив низку важливих змін до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затвердженого постановою Правління НБУ від 30 червня 2016 року №351.

За інформацією прес-служби Нацбанку, з початку липня 2016 року банки застосовували вимоги Положення в тестовому режимі. У цей же час продовжувалася дискусія між банками та НБУ щодо окремих положень цього нормативно-правового акту. Опрацювавши результати тестового режиму та пропозиції банківської спільноти, Національний банк вніс зміни до Положення, якими, зокрема:

– уточнено формулювання та відтерміновано впровадження окремих ознак високого кредитного ризику до початку 2019 року;

– знижено значення LGD в частині розрахунку кредитного ризику для державних підприємств (із 45% до 30%);

– врегульовано питання оцінки кредитного ризику за операціями СВОП. Встановлені умови, за яких кредитний ризик за такими операціями не виникає;

– розширено перелік інструментів гарантування виконання зобов’язань боржника іншими учасниками групи, зокрема передбачено можливість використання фінансових порук та безвідкличних резервних акредитивів;

– визначено, що банки у роботі можуть використовувати фінансову звітність позичальників, отриману з відкритих джерел інформації (наприклад, з сайтів компаній та НКЦПФР);

– уточнено ряд вимог щодо контролю за заставою;

– відтерміновано до 2019 року запровадження правила про обов’язковість страхування всіх предметів застави;

– запроваджено порядок оцінки кредитного ризику ОСББ.

Ці зміни дозволять більш повно врахувати поточні обставини, зокрема особливості посткризової роботи із позичальниками.

Документ також доповнено новим розділом, що врегульовує оцінку кредитів, наданих для реалізації інвестиційних проектів.

Як зазначається у повідомленні прес-служби Незалежної асоціації банків України, у новому документі НБУ врахував більшість пропозицій, які надходили від банків під час обговорення Положення та ретельно опрацьовувались Комітетом з питань регуляторної політики і нагляду Асоціації.

Відтак, за ініціативи НАБУ, НБУ відтермінував до 1 січня 2019 року запровадження критичних для банківської спільноти вимог Положення №351, а також спростив та пом’якшив його окремі вимоги.

ZagorodniyКоментуючи зміни до Положення, Голова Комітету НАБУ з питань регуляторної політики і нагляду Артур ЗАГОРОДНИКОВ підкреслив: «Банки довго очікували на зазначені зміни, а наш Комітет, разом з іншими активними представниками банків та за підтримки Ради НАБУ, послідовно та змістовно переконував представників структурних підрозділів та керівництво НБУ щодо необхідності внесення важливих змін до Положення ще до початку його практичного застосування з 3 лютого 2017 року. За результатом чисельних зустрічей, листування та погоджених спільних рішень було знайдено компроміс, який дозволяє банкам вдосконалити власні положення, надає достатньо часу для врегулювання взаємовідношень з клієнтами та створює більш сприятливі можливості повернення банків до активного кредитування економіки України в новому 2017 році. Ми дякуємо Національному банку за активний початок року, розуміння і врахування позиції банківської спільноти та вітаємо запроваджені позитивні зміни».

Більш детально – у Постанові НБУ

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: