Як НБУ сприяє економічному зростанню

Представники Нацбанку розповіли про те, як регулятор сприяє стійкому економічному зростанню в Україні, чому банки не поспішають збільшувати обсяги кредитування, чи плануються нові послаблення на валютному ринку, а також як працює-ризик орієнтований підхід у фінансовому моніторингу і на які клієнтські операції банки особливо звертають увагу.

Усі ці питання обговорювалися минулого тижня упродовж традиційної зустрічі з керівниками українських підприємств, які беруть участь в опитуваннях щодо ділових очікувань, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook. Цього разу до Нацбанку завітали представники понад 80 українських підприємств майже всіх видів діяльності та регіонів України.

Серед ключових меседжів, які пролунали під час зустрічі, були такі.

Для досягнення стабільно низької інфляції на перших етапах режиму інфляційного таргетування центральні банки часто змушені утримувати високі ключові ставки. Такий шлях проходили багато європейських країн, зокрема Польща, Чехія тощо. Зараз цим шляхом йде й Україна.

Жорстка монетарна політика Національного банку вже дає результат. У вересні цього року інфляція знизилася до 7,5% у річному вимірі, за підсумками року вона уповільниться до 6,3%, а у наступному році очікується її зниження до цілі у 5%. Це створює фундамент для стійкого зростання економіки у наступні роки.

Враховуючи тривале поліпшення макроекономічних умов та інфляційних очікувань населення і бізнесу, НБУ прогнозує подальше зниження облікової ставки до 8% на кінець 2021 року за умови стійкого зниження інфляції до цілі 5%.

Для активізації банківського кредитування необхідно вирішити проблему з непрацюючими кредитами. Повернення боржниками коштів дозволить розформувати резерви та спрямувати цей ресурс на кредитування реального бізнесу.

З початку року Національний банк скасував понад 30 валютних обмежень, зокрема, обов’язковий продаж валюти, ліміти на репатріацію дивідендів, дозвільну систему реєстрації зовнішніх запозичень тощо. Подальше поліпшення макроекономічної ситуації та імплементація пакету законів щодо протидії BEPS дасть змогу НБУ продовжувати валютну лібералізацію.

На зустрічі також було презентовано новий інструмент оперативної оцінки та відслідковування тенденцій розвитку економіки – щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА). Як зауважили представники НБУ, приєднатися до участі в опитуваннях для розрахунку цього індексу можуть будь-які приватні українські підприємства промисловості, будівництва, торгівлі та сфери послуг.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: