Рентабельність капіталу у банківській системі становить 38%

Банківський сектор продовжує працювати прибутково завдяки високій маржі в сегменті роздрібного кредитування, високим комісійним доходам та суттєво нижчому відрахуванню у резерви. Водночас банки мають створити запас капіталу для виконання посилених вимог, які поступово впроваджуються Національним банком. Про це йдеться в черговому «Огляді банківського сектору», опублікованому Нацбанком.

Банки продовжують активно кредитувати населення.

Згідно з Оглядом, у липні-вересні активно зростав портфель кредитів населенню: у річному вимірі темпи його приросту лишаються на рівні майже 30%. Високі темпи видачі нових кредитів сприяли скороченню частки непрацюючих кредитів у сегменті кредитування фізичних осіб за ІІІ квартал на 2,9% до 38,1%.

Водночас уповільнилось зростання кредитів корпоративних позичальників через залучення ними позик за кордоном. Загалом портфель чистих гривневих корпоративних кредитів за ІІІ квартал зріс на 1,9% у річному вимірі. Завдяки проведенню банками низки успішних реструктуризацій частка непрацюючих кредитів у цьому сегменті також скоротилась.

Кредити бізнесу упродовж ІІІ кварталу подешевшали: на 0,5% до 18,1% у гривнях та на 0,6% до 4,5% річних у валюті.

Зміцнення гривні сприяло зниженню доларизацію чистого кредитного портфеля бізнесу та населення, яка за квартал скоротилася на 2,7% та 1,3% до 44,8% та 4,4% відповідно.

Висока конкуренція за вкладників стримує зниження ставок за депозитами населення.

На кінець ІІІ кварталу продовжували зростати гривневі кошти населення та бізнесу в банках – на 12,7% та 14,3% у річному вимірі відповідно (хоча в квартальному вимірі обсяги гривневих вкладів населення скоротились на 1,1%). Водночас найвищими темпами, починаючи з 2014 року, зростали валютні вклади фізичних осіб.

Незважаючи на послідовне зниження облікової ставки Національним банком до 15,5% у жовтні, висока конкуренція серед банків за вкладників призвела до збільшення ставок за 12-місячними депозитами населення на 0,3% до 15,8% річних. Незмінною лишається вартість 12-місячних депозитів населення в доларах США – 3,2%. На цьому рівні вона перебуває вже декілька місяців через утримання державними банками одними з найвищих на ринку ставок.

Водночас ставки за депозитами бізнесу знизились до 13% річних, повернувшись до рівня вересня 2018 року.

Рекордні прибутки мають бути використані банками для створення запасу капіталу.

Прибуток банківського сектору в січні-вересні у 4,4 рази перевершив результат минулого року і сягнув 48,4 млрд. грн., а із 76 діючих банків прибутковими було 66 установ. Такі результати банківського сектору пов’язані з високою маржею в роздрібному сегменті та високими комісійними доходами банків. Рентабельність капіталу сектору становить 38%. Сприятливі макроекономічні умови свідчать, що тенденція до високих прибутків сектору збережеться.

Враховуючи заплановані Національним банком заходи з посилення регуляторних вимог до достатності капіталу, період високої ефективності банків має бути використаний для створення запасу міцності, який дозволить виконати ці вимоги. Слід нагадати, що з початку 2020 року активується буфер консервації капіталу – його значення зростатиме щороку на 0,625% до досягнення рівня 2,5% з 1 січня 2023 року. Додатково системно важливі банки повинні будуть утримувати буфер системної важливості (1%-2%) з початку 2021 року. Також до кінця року НБУ планує затвердити правила розрахунку капіталу на покриття операційних ризиків. Очікується, що ці правила почнуть діяти з 2022 року.

З грудня мінімальне значення коефіцієнта покриття ліквідністю LCR зросте до 100% (на сьогодні – 90%). За очікуваннями Національного банку, усі банки його виконають. До кінця року має бути затверджена методика розрахунку коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR). Він стане обов’язковим пруденційним нормативом з початку 2021 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: