Євростандарти аудиту в Україні

Audyt

Уряд ухвалив проект закону «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність». Законопроект розроблено Мінфіном за участі Світового банку, НКЦПФР, Національного банку, Нацкомфінпослуг, а також Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

Документ отримав позитивні висновки від Єврокомісії, Міжнародного форуму незалежних регуляторів аудиту (IFIAR), Ради фінансової звітності Великої Британії та Комісії аудиторського нагляду Федеративної Республіки Німеччина.

У результаті його прийняття буде забезпечена гармонізація національного законодавства до норм ЄС (Директива Європейського Парламенту та Ради ЄС від 17 травня 2006 року №2006/43/ЄС про обов’язковий аудит річної звітності та консолідованої звітності).

Новий проект закону, за даними прес-служби Мінфіну, має на меті підвищити якість аудиторських послуг в Україні через вдосконалення системи регулювання аудиторської діяльності у відповідності до міжнародних стандартів.

Через недосконале регулювання ринку аудиторської діяльності сьогодні в Україні існують проблеми з якістю фінансової звітності підприємств та банків, що підвищує ризики їх банкрутства та створює проблеми в питанні довіри до них з боку потенційних інвесторів та населення. Крім того, існуюча система регулювання аудиторської діяльності суперечить європейському законодавству. Все це і обумовило рішення Мінфіну провести комплексну реформу інституту аудиту.

Міністерство фінансів розробило модель реформи ринку аудиторських послуг, яка викладена в законопроекті «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність». Ним передбачено створення принципово нового Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. До складу Органу входитимуть Рада нагляду за аудиторською діяльністю та Інспекція з забезпечення якості.

Згідно з документом, цей Орган здійснюватиме контроль якості та застосовуватиме санкції до суб’єктів аудиторської діяльності, які проводять обов’язковий аудит підприємств, що мають суспільний інтерес.

Загальні принципи регулювання аудиторської професії та здійснення аудиту, викладені у законопроекті, в основному відповідають загальноєвропейським тенденціям. У ньому, зокрема, передбачено: посилення вимог до незалежності аудиторів, їх об’єктивності та організації роботи; застосування міжнародних стандартів аудиту та стандартизація вимог до аудиторського звіту; чітка система реєстрації аудиторів; підвищення вимоги до суспільно значимих суб’єктів господарювання.

Прийняття парламентом зазначеного законопроекту вдосконалить систему регулювання аудиторської діяльності в Україні, а також підвищить якість аудиторських послуг до європейського рівня та довіру суспільства до фінансових установ.

У свою чергу, це дозволить:

– підвищити рівень довіри з боку інвесторів до фінансової звітності вітчизняних підприємств, у тому числі державних компаній;

– підвищити рівень довіри населення до українських банків та страхових компаній;

– відкрити українським аудиторам доступ на європейські ринки.

Крім того, має відбутися зміцнення фінансової стабільності національної економіки та покращення інвестиційного клімату в Україні.

Законопроект вигідний і самим аудиторським компаніям. Завдяки запропонованим Міністерством фінансів змінам, українських аудиторів чекає якісно новий підхід у регулюванні їх діяльності. Нова модель передбачає скорочення кількості реєстрів з п’яти до одного, а разом з цим і витрат аудиторських компаній на навчання та сертифікацію в різних регуляторних органах, незалежність та неупередженість в процесі прийняття рішень у порівнянні з існуючою системою регулювання аудиторської діяльності.

Ухвалення цього законопроекту відповідає вимогам Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Гармонізація законодавства у сфері аудиту до європейських стандартів також є одним з орієнтирів нашої держави в рамках Стратегії сталого розвитку «Україна-2020».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: