НБУ можуть віднести до п’ятої черги кредиторів неплатоспроможних банків

Це передбачено депутатським законопроектом, який зареєстровано у Верховній Раді. А саме, проектом закону «Про внесення змін до Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» щодо сприяння виконанню Національним банком України функцій із захисту інтересів вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків».

У пояснювальній записці до документа (реєстраційний №2459) зазначається, що внаслідок масового віднесення банків до категорії неплатоспроможних багато громадян України втратили значну частину своїх заощаджень. Окрім коштів, також було втрачено довіру як до банківської системи, так і до Національного банку, що небезпечним чином впливає на стабільність всієї банківської системи.

При виконанні своїх обов’язків НБУ виявився в ситуації, коли присутній конфлікт інтересів.

Відповідно до вимог абзацу четвертого статті 1 та абзацу першого статті 55 Закону «Про Національний банк України», частини першої статті 67 Закону «Про банки та банківську діяльність» метою банківського нагляду є стабільність банківської системи та захист інтересів вкладників і кредиторів банку щодо безпеки зберігання коштів клієнтів на банківських рахунках.

Водночас Національний банк як кредитор останньої інстанції, використовуючи свої повноваження, надавав кредити рефінансування банкам під заставу їх майна, яке, у свою чергу, є єдиним джерелом для задоволення вимог вкладників.

Вкладники, які не мали жодних важелів впливу на банк, були позбавлені права взяти майно банку в забезпечення під власні вклади.

Так, у найбільших банках, які були визнані, від 30% до 90% всього майна банків було взято в заставу Нацбанком. Крім того, відповідно до нормативних актів НБУ в якості забезпечення кредитів рефінансування банків виступили найкращі їхні активи, які за оціночною вартістю в рази перевищували номінал кредиту рефінансування, а для вкладників залишилась безнадійна заборгованість.

Такі дії Національного банку викликають гостре незадоволення у вкладників і напруження у суспільстві.

З метою виконання НБУ вимог закону та захисту законних інтересів громадян України законопроектом пропонується мінімізувати негативні наслідки масового віднесення банків до категорії неплатоспроможних шляхом введення змін до законодавства тимчасової дії і таким чином забезпечити відновлення довіри до банків та особливо до Національного банку, що зміцнить стабільність банківської системи України.

Проектом закону передбачено віднесення вимог НБУ як забезпеченого кредитора за кредитними договорами рефінансування з неплатоспроможними банками до п’ятої черги кредиторів.

Зазначений порядок буде застосовуватися лише до банків, які станом на 1 січня 2019 року вже віднесені до категорії неплатоспроможних, та процедуру ліквідації таких банків не завершено. А отже, запропонована законопроектом норма має тимчасовий характер та втратить дію, коли всі вказані банки будуть ліквідовані, або всі кредити рефінансування цих банків будуть повернуті.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: