Як розвиватиметься інфраструктура фондового ринку

Наприкінці листопада Наглядова рада Національного депозитарію прийняла нову стратегію розвитку на 2019-2022 роки.

Як зазначається у прес-релізі НДУ, ключовими цілями визначено створення єдиного Центрального депозитарію, впровадження міжнародних стандартів PFMI-IOSCO у процеси українського пост-трейдингу, зниження рівня ризиків у роботі депозитарію. Досягнення визначених цілей дозволить фондовому ринку України інтегруватися в ринки інших країн. Національний депозитарій сфокусується на досягненні операційної прибутковості і розвитку команди, яка вже стала центром компетенцій для модернізації технологій фондового ринку України.

НДУ продовжує рух до створення єдиного Центрального депозитарію для всіх видів цінних паперів в Україні. Заплановано продовження модернізації інфраструктури для обслуговування ОВДП, розглядаються потенційні проекти з обліку часток ТОВ, забезпечення проведення електронних зборів для емітентів та інвесторів, надання можливості врахування індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунків та інших елементів сучасного розвинутого ринку пост-трейда.

«Стратегія розвитку для Центрального депозитарію відрізняється від стратегії для більш традиційних видів фінансового бізнесу. Якщо в бізнесі власникам важлива прибуткова діяльність, то нам необхідно заробляти для забезпечення стабільної і захищеної депозитарної системи, розвитку фондового ринку, ефективної взаємодії всіх учасників. Ми повинні прогнозувати розвиток environment на кілька років вперед та ініціювати реалізацію можливостей, а що найголовніше – інвестувати в компетенції співробітників, які зможуть забезпечити реалізацію таких амбіцій. Завдання НДУ – бути попереду і розвивати інфраструктуру для фондового ринку, яка дасть можливість всім учасникам створювати нові сервіси та надавати якісні послуги», – зазначив Міндаугас БАКАС, Голова правління НДУ.

Визначені п’ять стратегічних цілей НДУ на найближчі три роки.

Створення єдиного Центрального депозитарію в Україні

Централізація депозитарного обліку всіх емісійних цінних паперів відповідає кращим практикам бізнесу в Європі і є необхідною для інтеграції в глобальний фінансовий простір. Нацбанк вже почав процес передачі ОВДП до Національного депозитарію – з цією метою формується низка технічних і організаційних вимог, які, згідно з Програмою дій на 2019 рік щодо виконання Стратегії Національного банку України, вже мали бути надані до кінця ІІІ кварталу поточного року. Для інтеграції єдиного Центрального депозитарію в Європейський post-trade простір НДУ ввів у свою стратегію впровадження принципів PFMI-IOSCO, спрямованих на зниження рівня ризиків у процесах НДУ та їхньої стандартизації.

Операційна прибутковість

Операційні витрати повинні покриватись доходами від основної діяльності Центрального депозитарію. Це необхідна умова для виконання функцій Центрального депозитарію та руху до решти стратегічних цілей. Для досягнення операційної прибутковості НДУ буде оптимізувати свою продуктову лінійку, створювати нові продукти і послуги, що дозволить розширити спектр послуг, що надаються учасниками фондового ринку, а також працювати над мінімізацією ручної роботи і діджиталізацією послуг для оптимізації витрат. Продовжиться робота над збалансованою тарифною політикою, прозорою для клієнтів.

Розвиток команди НДУ як центру компетенції з питань модернізації інфраструктури фондового ринку

Інвестування ресурсів у роботу з персоналом – один із ключових підходів до виконання нової стратегії, адже організація – це люди, відповідно рівень компетенцій у кожного члена організації відбивається на можливостях реалізувати амбітні проекти. Центральний депозитарій планує інвестувати в розвиток компетенцій співробітників, посилюючи команду і забезпечуючи високий рівень професіоналізму. Адже саме завдяки професійній команді відбувається модернізація інфраструктури ринку цінних паперів, де клієнти НДУ зможуть отримати нові можливості для розвитку їхнього бізнесу.

Партнерські відносини з центральними елементами інфраструктури фондового ринку

У найближчій перспективі, в залежності від рішень акціонерів і набуття чинності змін до відповідного законодавства, планується організаційна інтеграція Центрального депозитарію з Розрахунковим центром, яка повинна привести до підвищення ефективності пост-трейду. В НДУ усвідомлюють, що для успішної реалізації цього завдання необхідно взаєморозуміння і співпраця як між організаціями, так і між основними стейкхолдерами, для чого НДУ буде впроваджувати стратегію відкритого діалогу з усіма центральними елементами інфраструктури ринку.

Ефективне корпоративне управління

У цей напрям діяльності входить робота з підвищення рівня взаємодії органів управління НДУ за допомогою діджиталізації процедурних питань, внутрішнього контролю, управління ризиками та конфліктами інтересів. Особливий фокус – на максимальній прозорості, що є основним механізмом для підвищення довіри до інфраструктури. Центральний депозитарій планує підвищити ефективність розкриття і донесення інформації про діяльність товариства до клієнтів та інвесторів. Ринок потребує міжнародних стандартів управління, які повинні стати поштовхом для перегляду традиційних в Україні практик прийняття рішень і розвитку більш досконалих, що використовуються в усьому фінансовому світі.

У рамках нової стратегії 2019-2022 років Національний депозитарій продовжить впровадження рекомендацій щодо дотримання принципів PFMI-IOSCO, отриманих після аудиту Thomas Murray, які відображаються в кожній з визначених стратегічних цілей через управління ризиками. Це означає перехід від формального виконання законодавчих вимог з управління ризиками, які є недостатніми для управління Центральним депозитарієм, до більш високих міжнародних стандартів.

Загалом, вектор нової стратегії Національного депозитарію зберігає свою спрямованість – створення можливостей для інтеграції фондового ринку України в глобальний фінансовий простір. Центральний депозитарій продовжить бути драйвером змін інфраструктури вітчизняного фондового ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: