НБУ врегулював питання роботи уповноважених банків із запасами готівки

Регулятор стимулюватиме уповноважені банки приймати від банків готівку та видавати їм підкріплення придатною до обігу готівкою, повідомляє прес-служба Нацбанку.

З цією метою врегульовано питання щодо порядку роботи уповноважених банків із запасами готівки.

Зокрема:

– уточнено поняття «забезпечення зобов’язань за договором про зберігання» із застосуванням терміну «застава»;

– передбачено складання уповноваженими банками заявок на збільшення/зменшення та підкріплення/вивезення запасів готівки на зберіганні у розрізі кожного сховища з розподілом за індексами та номіналами;

– визначено, що уповноважені банки здають до Національного банку не придатну до обігу готівку, а придатна до обігу готівка має використовуватися для видачі клієнтам та іншим банкам;

– внесено відповідні зміни до договору про зберігання.

Вищезазначені норми передбачені Постановою Правління НБУ від 3 грудня 2019 року №145 «Про затвердження Змін до Положення про передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків». Постанова набирала чинності з 6 грудня 2019 року, крім пункту 8 Змін до Положення, який набирає чинності з 1 січня 2020 року.

Слід нагадати, що на сьогодні чотири банки, а саме: АТ «Ощадбанк», АТ КБ «Приватбанк», АТ «Райффайзен Банк Аваль» та АТ «ПУМБ» мають статус уповноваженого банку, який може залучатися до зберігання запасів готівки НБУ.

З 2016 року в Україні розпочалася реалізація Концепції організації готівкового обігу, що передбачає перехід від частково контрольованої моделі організації готівкового обігу, що існувала в Україні, на делеговану модель. Суть делегованої моделі організації готівкового обігу полягає у тому, що Національний банк передає запаси готівки НБУ на зберігання уповноваженим банкам для забезпечення готівкою регіонів.

Зважаючи на світові тенденції, трансформаційні процеси, що відбуваються в Національному банку, впровадження проекту Cashless economy, делегована модель організації готівкового обігу є доцільною в Україні.

Така модель застосовується у Великобританії, Бразилії, Нідерландах, Фінляндії та Швеції.

Забезпечення готівкового обігу в регіонах здійснюватиметься інфраструктурою уповноважених банків, а в перспективі – із залученням третіх учасників (СІТ-компаній) відповідно до правил, визначених НБУ та відповідного контролю регулятором.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: