Яка користь від плаваючого валютного курсу

У Національному банку пояснили, чому плаваючий курс гривні щодо іноземних валют є правильним режимом для України.

Як зазначається на офіційній сторінці НБУ у Facebook, валютний режим до 2015 року по суті передбачав фіксування курсу. Це створювало ілюзію стабільності, українці були спокійними. Але ціна такої «стабільності» була зависокою. Щоб утримувати курс на необґрунтованому рівні, витрачалися десятки мільярдів доларів міжнародних резервів.

Фіксований курс та «спалювання» резервів загалом шкодило фінансовій стабільності, призводило до криз, руйнувало довіру до економіки та гривні.

За режиму плаваючого курсу, яка економіка – такий і курс. Якщо зростає експорт, є притік інвестицій, економіка розвивається, інфляція є низькою та стабільною, тоді гривня укріплюється. Якщо ціни на експортні товари падають, зменшуються поставки за кордон, інвестори не готові інвестувати і навпаки виводять дивіденди, інфляція різко зростає, населення не довіряє гривні, купуючи валюту, – гривня послаблюється.

Чому Україні не по кишені фіксований курс? Україна є країною з «малою відкритою економікою», де зовнішня торгівля становить значну частку ВВП. Країна значно залежить від умов на зовнішніх ринках, на які сама мало може вплинути.

Велика частка українського експорту – це сировинні товари, насамперед зернові та метали, ціни на які можуть змінюватися залежно від ситуації на міжнародних ринках. Якщо у світі ціни раптом сильно впали би, наприклад, на зернові, то відчутно знизилися б обсяги валютних надходжень, які Україна отримає за продаж агропродукції. Якщо б це було єдиною помітною зміною на міжнародних ринках для української економіки, то це призвело би до дисбалансу на валютному ринку. Адже валютних надходжень за експорт стало б суттєво менше, а обсяг валютних платежів за імпортні товари залишився б на тому ж рівні, що й раніше. Відповідно, НБУ був би змушений для підтримання курсу на фіксованому рівні витрачати свої валютні резерви. І так – допоки їх би вистачало.

Чому НБУ не може зупинити зміцнення гривні, на яке зараз скаржаться українські експортери? Знову повертаємося до того, що курс має відповідати економіці.

Якщо Нацбанк, попри реальну економічну ситуацію, не даватиме гривні міцніти, а триматиме курс на рівні, наприклад, 26 чи 27 гривень за долар, що думатимуть бізнес та населення? Вони сприйматимуть, що НБУ захищає цей рівень курсу, а отже – інтереси певних зацікавлених сторін. Відповідно втрачатиметься довіра як до регулятора, так і до національної валюти. Це означає, що усі волітимуть інвестувати в іноземну валюту. Це лише штовхатиме курс гривні в бік девальвації, а ціни – у бік зростання.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: