Особливості функціонування ринку оцінки майна

Станом на 30.09.2019 р. в Україні було зареєстровано 13226 оцінювачів та 2829 суб’єктів, які мали діючий сертифікат суб’єкта оціночної діяльності.

ОЦІНКА ДЕРЖМАЙНА

Згідно з даними звіту Фонду держмайна, протягом січня-вересня 2019 року спеціалістами Фонду та його регіональних відділень, за даними автоматизованої підсистеми (АПС) «Рецензент», прорецензовано та надано висновки щодо 4783 звітів про оцінку державного майна, складених суб’єктами оціночної діяльності. Для порівняння, за 9 місяців 2018 року було прорецензовано та надано висновки щодо 4952 звітів про оцінку державного майна, складених суб’єктами оціночної діяльності.

Наведені дані свідчать, що за січень-вересень 2019 року відбулось незначне зменшення активності на ринку оцінки об’єктів оренди, продажу об’єктів державного та комунального майна, що зумовлено стабільністю цього сегмента ринку. Упродовж звітного періоду на ринку оцінки державного майна, за даними АПС «Рецензент», працювали 670 суб’єктів оціночної діяльності – суб’єктів господарювання, які надавали Фонду та органам місцевого самоврядування послуги з оцінки державного та комунального майна. Порівняно з відповідним періодом 2018 року (563 суб’єкти оціночної діяльності – суб’єкти господарювання) цей показник збільшився на 19%.

ЄДИНА БАЗА

Єдина база даних звітів про оцінку є інформаційно-телекомунікаційною системою, яка функціонує з метою моніторингу звітів на предмет відсутності порушень під час їх складання, виявлення недоліків, у тому числі невідповідності оціночної вартості майна, майнових прав ринковим цінам. До складу Єдиної бази входять база даних та Модуль електронного визначення оціночної вартості подібного до об’єкта оцінки майна. Механізм ведення Єдиної бази та реєстрації в ній звітів про оцінку майна, складених для цілей обчислення доходу платника податку – фізичної особи від продажу (обміну) майна, визначено Порядком ведення Єдиної бази, затвердженим Наказом ФДМУ від 17 травня 2018 року №658, який було розроблено відповідно до статті 172 Податкового кодексу України.

На сьогодні внесення інформації до Єдиної бази здійснюється суб’єктами оціночної діяльності через авторизовані електронні майданчики. Для внесення звітів про оцінку до Єдиної бази авторизовано 4 електронні майданчики, на яких станом на 30.09.2019 р. загалом зареєстровано 2001 суб’єкт оціночної діяльності та 5916 нотаріусів.

За 9 місяців 2019 року на електронних майданчиках зареєстровано: «РЕЄСТР ОЦІНКА» – 997 суб’єктів оціночної діяльності та 90 нотаріусів (та/або особи, які вчиняють дії щодо операції з відчуження об’єктів рухомого майна); «ЕКСПРЕС ОЦІНКА» – 218 суб’єктів оціночної діяльності та 44 нотаріуси; «ПРОФЕСІЙНА ОЦІНКА» – 210 суб’єктів оціночної діяльності та 49 нотаріусів; «ОЦІНКА.online» – 78 суб’єктів оціночної діяльності та 226 нотаріусів (та/або осіб, які вчиняють дії щодо операції з відчуження об’єктів рухомого майна). За звітний період у в Єдиній базі зареєстровано 189399 звітів про оцінку, перевірено нотаріальними конторами 219816 звітів (з урахуванням звітів, зареєстрованих у 2018 році), відмовлено Модулем в реєстрації 10890 звітам.

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Відповідно до статті 4 Закону про оцінку ФДМУ здійснює методичне забезпечення оцінки майна шляхом розроблення нормативно-правових актів з оцінки майна та надання роз’яснень щодо їх застосування, а також удосконалення законодавчого та нормативного забезпечення оцінки.

Для врегулювання діяльності брокерів у сфері нерухомості, підвищення рівня якості надання брокерських послуг, забезпечення громадського та державного контролю за діяльністю суб’єктів господарювання у сфері нерухомості та брокерів Фонд розробив проект закону «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості». На сьогодні проводиться робота з погодження законопроекту із заінтересованими органами.

Для забезпечення контролю за якістю звітів про оцінку, складених для випадків переоцінки активів державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належить державі, Фондом підготовлено проект Постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання вдосконалення управління об’єктами державної власності». З метою приведення положень Порядку авторизації електронних майданчиків, затвердженого спільним Наказом Фонду та Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 15 травня 2018 року №656/307 у відповідність до положень Закону «Про електронні довірчі послуги» та Податкового кодексу України, врахування рекомендацій Антимонопольного комітету України щодо вжиття заходів, спрямованих на розвиток конкуренції, запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції Фондом розроблено проект спільного Наказу Фонду та Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України «Про затвердження Змін до Порядку авторизації електронних майданчиків».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: