Фінмоніторинг-2016

Державна служба фінансового моніторингу України підбила підсумки роботи у 2016 році.

ПРОВЕДЕННЯ РОЗСЛІДУВАНЬ

Держфінмоніторингом як підрозділом фінансової розвідки вживаються посилені заходи практичного характеру щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, повідомляє прес-служба відомства.

Зокрема, у 2016 році Держфінмоніторингом підготовлено 591 матеріал (з них 269 узагальнених та 322 додаткових узагальнених матеріали), які направлено до:

– Генеральної прокуратури України – 34 узагальнені матеріали та 139 додаткових узагальнених матеріалів;

– Національної поліції України – 66 узагальнених матеріалів та 41 додатковий узагальнений матеріал;

– Державної фіскальної служби України – 83 узагальнені матеріали та 46 додаткових узагальнених матеріалів;

– Служби безпеки України – 61 узагальнений матеріал та 50 додаткових узагальнених матеріалів;

– Національного антикорупційного бюро України – 25 узагальнених матеріалів та 46 додаткових узагальнених матеріалів.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 45,8 млрд. грн.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – грудень 2016 років) щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення Держфінмоніторингом підготовлено 1 953 узагальнені та додаткові узагальнені матеріали (з них 1 033 узагальнені та 920 додаткових узагальнених матеріалів).

Загальна сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та з учиненням інших злочинів, визначених Кримінальним кодексом України, за цими матеріалами становить 449,8 млрд. грн.

КОШТИ КОЛИШНІХ ВИСОКОПОСАДОВЦІВ

Відомство продовжує активну роботу щодо розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна колишнім Президентом України Януковичем В.Ф., його близьких, посадовцями колишнього Уряду країни та пов’язаними з ними особами, а також щодо осіб, причетних до організації умисного масового вбивства людей на території України.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – грудень 2016 років) щодо фінансових операцій, здійснених колишніми високопосадовцями, підготовлено та направлено до правоохоронних органів України 547 матеріалів (109 узагальнених та 438 додаткових узагальнених матеріалів).

Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, за цими матеріалами становить 201,7 млрд. грн.

За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом за час проведення розслідувань заблоковано на рахунках фізичних та юридичних осіб, які мають зв’язок з Януковичем В.Ф. та колишніми високопосадовцями, кошти в еквіваленті $1,54 млрд.

Крім того, окрема увага відомством приділяється пошуку та блокуванню активів колишніх високопосадовців за кордоном.

За повідомленнями підрозділів фінансової розвідки інших країн, заблоковано активи колишніх високопосадовців органів влади, місцевого самоврядування України та пов’язаних з ними осіб на загальну суму $107,19 млн., 15,87 млн. євро та 135,01 млн. швейцарських франків, зокрема, в таких країнах – Австрія, Великобританія, Латвія, Кіпр, Італія, Ліхтенштейн, Швейцарія та Нідерланди.

ПРОТИДІЯ ФІНАНСУВАННЮ ТЕРОРИЗМУ

Відповідно до законодавства України, Держфінмоніторинг (як підрозділ фінансової розвідки) спільно зі Службою безпеки України здійснює заходи, спрямовані на попередження та протидію фінансуванню терористичної діяльності (сепаратизму).

Протягом 2016 року підготовлено та направлено до Служби безпеки та Генеральної прокуратури для розгляду та прийняття рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України 31 матеріал (з них 20 узагальнених матеріалів та 11 додаткових узагальнених матеріалів) щодо фінансових операцій осіб, які, за інформацією правоохоронних органів, можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму (сепаратизму) та/або проведених за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території чи державного кордону України.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та фінансуванням тероризму (сепаратизму), становить 340,4 млн. грн.

За вказаний період вжитими заходами щодо попередження та протидії фінансуванню терористичної діяльності (сепаратизму) Держфінмоніторингом виявлено та заблоковано кошти на загальну суму в $9,7 млн., 1 млн. руб. та 173,1 млн. грн. Загальна сума заблокованих коштів у гривневому еквіваленті становить 429,08 млн. грн.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – грудень 2016 років) щодо фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму або проведені за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України, підготовлено та направлено до правоохоронних органів України 152 матеріали (114 узагальнених та 38 додаткових узагальнених матеріалів).

Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму (сепаратизму), за цими матеріалами становить 4,1 млрд. грн.

Держфінмоніторингом на постійній основі здійснюється ідентифікація новопризначених «так званих» високопосадовців «ДНР» та «ЛНР», актуалізовано список «так званих» високопосадовців «ДНР» та «ЛНР» та встановлено рахунки новопризначених осіб в банківських установах України.

За вказаний період на рахунках зазначених осіб виявлено та заблоковано кошти на загальну суму в еквіваленті 28,54 млн. грн.

СПІВПРАЦЯ З МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ

Водночас, Держфінмоніторинг протягом 2016 року активно співпрацював із міжнародними інституціями, такими як Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF), Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), Європейський Союз, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Егмонтська група підрозділів фінансових розвідок, Організація Об’єднаних Націй.

Значна увага Держфінмоніторингом була приділена роботі в рамках Комітету MONEYVAL, як ключового офісу Ради Європи з питань боротьби із відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

Так, у період з 27 березня по 8 квітня 2017 року заплановано п’ятий раунд оцінки системи запобігання та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в Україні з боку Комітету експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL).

З метою активізації цієї роботи, Держфінмоніторингом за підтримки Уряду України утворено та забезпечується функціонування Робочої групи з підготовки до 5-го раунду оцінки MONEYVAL, з числа керівного складу державних органів.

У рамках підготовки до оцінки відомством:

– надано до Секретаріату MONEYVAL інформацію щодо прогресу України у сфері фінансового моніторингу, яка стане основою для вивчення міжнародними експертами під час проведення 5-го раунду оцінки;

– організовуються тренінгові та інші просвітницькі заходи з метою підготовки учасників національної системи фінансового моніторингу до оцінки.

Зважаючи на надзвичайну актуальність, у тому числі з точки зору національної безпеки, питання підготовки до 5-го раунду оцінки MONEYVAL знаходиться на постійному контролі в Держфінмоніторингу.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: