Грошово-кредитна політика НБУ не стимулює економічний розвиток

Рада Національного банку на своєму засіданні надала Рекомендації Правлінню НБУ та Уряду щодо впливу грошово-кредитної політики на стан соціально-економічного розвитку України, йдеться у повідомленні Ради.

Під час засідання було схвалено План роботи Ради НБУ на 2020 рік. Також затверджено План проведення внутрішнього аудиту у структурних підрозділах Національного банку України в 2020 році.

За результатами обговорення Рада НБУ зокрема вирішила:

– Взяти до відома інформацію від Правління НБУ та від членів Ради НБУ.

– Схвалити доопрацьовані з урахуванням результатів обговорення рекомендації Правлінню НБУ та Кабінету Міністрів України.

– Відзначити, що Правління НБУ, проводячи жорстку монетарну політику в 2019 році, не забезпечило в межах своїх повноважень підтримки стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки. Грошово-кредитна політика, що здійснювалася, була запізнілою реакцією на суттєві внутрішні та зовнішні шоки, вплив процентної політики на зростання реального ВВП залишився обмеженим, а висока облікова ставка сприяла значному перетоку фінансових ресурсів у державні боргові зобов’язання та підсиленню дисбалансів в економіці. У цьому зв’язку слід вважати, що грошово-кредитна політика, що реалізовувалась Правлінням НБУ, не мала стимулюючого впливу на соціально-економічний розвиток.

Відповідно до пункту 13 статті 9 Закону «Про Національний банк України» Рада НБУ надала такі рекомендації Правлінню.

  1. Провести/актуалізувати дослідження впливу монетарної політики (зокрема, укріплення гривні) та інших факторів, у тому числі гальмування світової економіки, на конкурентоздатність, зростання промисловості, зміни індексу цін виробників, показники зайнятості та трудової міграції.
  2. Актуалізувати оцінки ефекту перенесення (pass-through) зміни обмінного курсу гривні на інфляцію та інфляційні очікування.
  3. Поінформувати Раду щодо плану дій, спрямованих на покращення координації монетарної та фіскальної політики з метою досягнення стійкого економічного зростання та цінової стабільності.
  4. Використовувати всі засоби і методи грошово-кредитної політики для стимулювання економічного зростання, якщо це не заважає ціновій стабільності у середньостроковій перспективі.
  5. Проаналізувати та вдосконалити прогнозні моделі, які використовуються Національним банком, забезпечити їх транспарентність з урахуванням рекомендацій технічної місії МВФ щодо прогнозних моделей та прогнозних процесів в НБУ.
  6. Вдосконалити систему управління ЗВР з урахуванням вимог до їх адекватності та їх впливу на специфіку національної економіки.
  7. Поінформувати Раду про розроблені механізми здешевлення кредитних ресурсів, у тому числі для суб’єктів підприємництва.
  8. Поінформувати Раду про особливості механізму стрес-тестування банків, а також заходи щодо їх удосконалення.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: