Фінансова реструктуризація сприятиме зменшенню частки непрацюючих кредитів

Відповідні механізми передбачені Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку із вдосконаленням процедури проведення фінансової реструктуризації та щодо вдосконалення оподаткування операцій фінансового лізингу», який прийняв Парламент.

Прийняття даного Закону (реєстраційний №2358) активно підтримувалося Асоціацією «Українське об’єднання лізингодавців».

Як зазначається у прес-релізі Асоціації, документ розроблений з метою створення ефективного та дієвого механізму для проведення фінансової реструктуризації підприємств України та сприяння відновленню господарської діяльності боржника, який знаходяться у критичному фінансовому стані, шляхом реструктуризації його заборгованості та/або його господарської діяльності, підтримки стабільності фінансової системи та для забезпечення доступу боржника до фінансування для відновлення його господарської діяльності.

Законом внесено зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких, зокрема, щодо податку на додану вартість:

– продовжено до 1 січня 2023 року тимчасову норму (пункт 46 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України) щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання боржником товарів для цілей погашення його заборгованості перед кредиторами у процесі проведення процедури фінансової реструктуризації, а також поширено таке звільнення на операції з постачання товарів поручителем (майновим поручителем – заставодавцем, іпотекодавцем);

– звільнено від оподаткування податком на додану вартість операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що було отримано ними від боржників, поручителів (майнових поручителів – заставодавців, іпотекодавців) боржників за операціями з постачання товарів, що звільнені від оподатковування згідно із пунктом 46 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (доповнення новим пунктом 197.14 статті 197) та визначено базу оподаткування податком на додану вартість для таких операцій в тій частині вартості майна, яка оподатковуватиметься (доповнення пункту 189.15 статті 189);

– уточнено правила визначення бази оподаткування податком на додану вартість по операціях з постачання товарів, які були повернуті лізингоодержувачем лізингодавцю за договором фінансового лізингу у зв’язку з його невиконанням чи неналежним виконанням (зміни пункту 189.5 статті 189).

Щодо податку на прибуток підприємств продовжено до 1 січня 2023 року тимчасову норму (пункт 39 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України) щодо особливостей податкового обліку по податку на прибуток підприємств у процесі фінансової реструктуризації та внесено термінологічні зміни до зазначеної норми.

Також внесено термінологічні зміни до пункту 37 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким визначено особливості виконання контролюючими органами плану реструктуризації або плану санації.

У свою чергу Незалежна асоціація банків України також вітає прийняття Парламентом зазначеного законопроекту, який вона підтримувала відповідними зверненнями на адресу профільного Комітету ВРУ.

У повідомленні НАБУ зазначається, що Асоціація є одним із ініціаторів запровадження процедури фінансової реструктуризації. З 2017 року при НАБУ працює Секретаріат фінансової реструктуризації, що дає можливість глибоко аналізувати необхідність ефективність даної процедури. Асоціація підтримувала необхідність впровадження податкових пільг для того, щоб цей інструмент став ще більш цікавим та затребуваним для боржників і банків. На сьогодні у процесах реструктуризації перебуває 34 справи на загальну суму близько 45 млрд. грн., із яких завершених процедур (із успішним затвердженням планів реструктуризації) – 28 справ на загальну суму близько 39 млрд. грн., у процесі роботи – 6 справ на загальну суму близько 6 млрд. грн.

Прийнятий закон ліквідує законодавчу прогалину під час оподаткування ПДВ операцій фінансового лізингу. Продовження пільг (до 1 січня 2023 року) щодо операцій з поставки товарів для погашення боргу, а також звільнення від оподаткування поставки майна, яке отримано банком у рахунок погашення боргу, сприятимуть зростанню зацікавленості сторін у застосуванні фінансової реструктуризації. Крім того, оподаткуванням ПДВ звільнено операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що було отримано ними від боржників, поручителів (майнових поручителів – заставодавців, іпотекодавців) боржників.

НАБУ впевнена, що Закон сприятиме зменшенню рівня NPL у портфелях банківських установ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: