Фонд гарантування виплатив вкладникам неплатоспроможних банків понад 90 млрд. грн.

ФГВФО підбив підсумки своєї діяльності за 2019 рік. Згідно з ними, минулий рік став роком кардинальних змін, викликів і успіхів. Нині можна констатувати завершення періоду ліквідації наслідків банківської кризи і перетворення Фонду гарантування вкладів на партнера здорових банків.

За інформацією ФГВФО, минулий рік завершився з 9,5 млрд. грн. надходжень до банків в управлінні Фонду, з яких 7,7 млрд. грн. отримано від продажу активів (для порівняння, у 2018 році банки отримали 6,8 млрд. грн. від продажу активів).

За весь період виведення банків з ринку на кінець 2019 року надходження від продажу та управління активами неплатоспроможних банків перевищили 46 млрд. грн. Із них понад 24 млрд. грн. – це надходження від продажу. Кошти, отримані з цих джерел, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів.

Такого результату вдалось досягти завдяки створеній Фондом системі продажу активів, що передбачає кілька рівнів, – від індивідуального продажу кожного активу до формування мегапулів.

Це дозволило Фонду гарантування вкладів у 2019 році виплатити понад 11 млрд. грн. за позиками, які Фонд був змушений залучити упродовж 2014-2017 років у Національного банку і Міністерства фінансів України під ринкові 9,9%-14% річних. НБУ минулого року виплачено 1,5 млрд. грн. (у тому числі 8 млн. грн. за відсотками); Мінфіну позачергово повернуто 9,62 млрд. грн. (9,12 млрд. грн. основної частини заборгованості і 505,6 млн. грн. відсотків). Загалом на цей час Фонд повернув понад половину суми своїх запозичень – більше 41 млрд. грн., таким чином повністю погасивши заборгованість перед НБУ і достроково погасивши перший з кредитів, взятих у Міністерства фінансів.

У січні 2020 року Фонд гарантування вкладів планує достроково виплатити ще 2 млрд. грн. за своїми зобов’язаннями перед Міністерством фінансів. Такий результат став підґрунтям для підтримки вітчизняного бізнесу: з ініціативи Президента України прийнято рішення спрямувати кошти від цього дострокового погашення до Фонду розвитку підприємництва. Відповідний законопроект Президента подано до ВРУ, і у разі його ухвалення Парламентом, кошти Фонду стануть опорою для українських підприємців, а отже, для економіки загалом.

Водночас залишок боргових зобов’язань ФГВФО нині перевищує 49 млрд. грн. у вигляді векселів та ще понад 67,44 млрд. грн. відсотків, які Фонд має виплачувати до 2031 року. Тому у 2020 році Фонд гарантування вкладів разом з Мінфіном та НБУ продовжить роботу, спрямовану на реструктуризацію цього боргу. Розв’язання цієї проблеми дозволило б зрушити питання про підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів до європейського рівня.

Головним безумовним пріоритетом Фонду, як і раніше, залишається виплата гарантованої суми вкладів. Станом на кінець 2019 року Фонд гарантування витратив на виплати майже двом мільйонам вкладників більше 90 млрд. грн., з них близько 800 млн. грн. – упродовж минулого року. Стосовно тієї невеликої частини вкладників, які ще не звернулись по свою гарантовану суму, Фонд нагадує, що у 2020 році завершується ліквідація більшості банків, що перебувають в управлінні Фонду, а отже, зупиняються виплати вкладникам і кредиторам цих банків. Тому закликає їх звернутись до будь-якого з банків-агентів, через які можна отримати свої кошти.

На цей час завершено ліквідацію майже 40 неплатоспроможних банків із 95, що потрапили під управління Фонду з початку банківської кризи. Ця робота активно триватиме і цього року, і до 2021 року планується завершити виведення з ринку більшості банків, окрім тих, щодо яких суди розглядають питання про оскарження неплатоспроможності, банків в Криму та в зоні проведення ООС, за якими процедуру ліквідації завершити неможливо.

Важливе завдання, над яким продовжить працювати Фонд гарантування вкладів, – повернення активів, виведених з банків. Юристами Фонду та неплатоспроможних банків ведеться близько 45 тис. судових процесів на загальну суму майже 200 млрд. грн. Крім того, Фондом було подано до правоохоронних органів 5,6 тис. заяв про вчинення кримінальних правопорушень на загальну суму понад 400 млрд. грн., у тому числі більше 400 заяв щодо дій пов’язаних осіб на суму 210 млрд. грн. Однак до суду дійшло менше половини з цих заяв, а обвинувальні вироки винесено лише за 13 – на суму 414,5 тис. грн.

Для стягнення заподіяної банкам шкоди Фондом пред’явлено позови до 605 пов’язаних із неплатоспроможними банками фізичних осіб на загальну суму понад 91 млрд. грн., утім, за жодним з них суди досі не прийняли остаточного рішення. Водночас Фонд, шукаючи оптимальні шляхи повернення коштів для подальших розрахунків з кредиторами, підготував пакет законодавчих змін, які, зокрема, передбачають досудове врегулювання заборгованості пов’язаних осіб, а також залучення іноземних юридичних радників для представництва інтересів Фонду в закордонних юрисдикціях щодо стягнення збитків.

Долаючи наслідки минулої банківської кризи, ФГВФО не забуває і про запобіжники, які б унеможливили повторення таких явищ. Тому Фонд рік у рік посилює роботу з поширення фінансових знань в Україні. Зокрема, спільно з партнерами – громадською організацією «Діловий клуб «Партнер» та Університетом банківської справи, Фонд започаткував трирічний Національний проект з фінансової грамотності, мета якого – формування в суспільстві фінансової культури та чіткого розуміння цінності створення власного сімейного капіталу.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: