Як банки визначатимуть мінімальний розмір операційного ризику

Національний банк запроваджує вимоги до капіталу банків для покриття операційних ризиків, продовжуючи імплементацію вимог європейського законодавства та рекомендацій Базельського комітету з банківського нагляду.

Як повідомляє прес-служба НБУ, це означає, що значення достатності капіталу буде розраховуватися не лише з урахуванням кредитного ризику та відкритої валютної позиції, але й операційного ризику.

За цим підходом розмір операційного ризику банку визначається із урахуванням розміру його доходів та витрат, пов’язаних із основною діяльністю. Доходи та витрати банку розподіляються за трьома компонентами:

– компонент чистих процентних доходів/витрат та дивідендів;

– сервісний компонент;

– фінансовий компонент.

Для розрахунку обсягу кожного з трьох компонентів береться середнє значення за три останні роки.

Для визначення мінімального розміру операційного ризику сукупний обсяг трьох компонентів зважується на коефіцієнт 0,15, а отримане значення відображає величину операційного ризику банку, яка потребує покриття капіталом.

Банки розраховуватимуть мінімальний розмір операційного ризику один раз на рік на основі підтвердженої аудитором річної фінансової звітності.

Нові вимоги до капіталу запроваджуватимуться поступово. Тестові розрахунки розміру операційного ризику розпочнуться вже у 2020 році після оприлюднення річної фінансової звітності за 2019 рік. Покривати капіталом операційний ризик банки будуть зобов’язані з 1 січня 2022 року.

Потреба банків у капіталі для покриття цього ризику визначатиметься відповідно до нового стандартизованого підходу Базельського комітету з банківського нагляду «Базель ІІІ: Остаточне узгодження реформ після кризи» (Basel III: Finalising post-crisis reforms, 7 грудня 2017 року), з урахуванням особливостей української банківської системи.

Порядок визначення банками України мінімального розміру операційного ризику та врахування його під час розрахунку нормативів достатності капіталу впроваджено постановами Правління НБУ від 24 грудня 2019 року №156 «Положення про порядок визначення банками України мінімального розміру операційного ризику» та №157 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Вони набули чинності з 27 грудня 2019 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: