2019 рік виявився позитивним для розвитку фінансового сектору

Про це повідомляє Національний банк України на своїй офіційній сторінці у Facebook.

Серед знакових подій минулого року НБУ виділяє такі.

Валютна лібералізація

Торік вступив у дію революційний за своєю суттю Закон «Про валюту і валютні операції», а разом з ним і нова ліберальна нормативна база НБУ з валютного регулювання. Для бізнесу скасовано обов’язковий продаж валюти, ліміт на репатріацію дивідендів, попереднє резервування гривні для купівлі валюти, заборону на купівлю валюти за кредитні кошти тощо. Громадянам дозволено купувати валюту онлайн та скасовано ліміт на щоденний обсяг купівлі валюти. Запроваджена зручна система е-лімітів для інвестування за кордон як фізичними, так і юридичними особами. Загалом запроваджено близько 40 валютних послаблень. Масштабна валютна лібералізація не мала негативного впливу на валютний ринок і була позитивно сприйнята бізнесом та суспільством.

Лінк з Clearstream та розвиток ринку ОВДП

Встановлення депозитарієм НБУ лінку з міжнародним депозитарієм Clearstream усунуло технічні та адміністративні перешкоди для припливу іноземних інвестицій у державні цінні папери Уряду. Як результат, за підсумками 2019 року нерезиденти інвестували у гривневі облігації (ОВДП) близько $4,3 млрд. А обсяг угод на вторинному ринку ОВДП, номінованих у гривні, у 2019 році зріс на понад 70% – з 72 млрд. грн. до 123 млрд. грн.

Зростання валютного ринку

Завдяки зростанню експорту та припливу іноземних інвестицій обсяг міжбанківського валютного ринку у 2019 році перевищив $94 млрд. Порівняно з 2018 роком середньоденний обсяг операцій між банками зріс у 1,5 рази – до $380 млн. Позитивною залишалась і ситуація на готівковому ринку, який зріс на 40%. Громадяни, як і три попередні роки, продовжували продавати валюти більше, ніж купувати.

Збільшення міжнародних резервів

Міжнародні резерви України зросли до найвищого за сім років рівня – $25,3 млрд. Важливо, що це зростання відбулося у рік пікових виплат за зовнішнім державним боргом, що є свідченням подальшого посилення макрофінансової стабільності.

Рекордна купівля валюти НБУ

Сприятлива ситуація на валютному ринку упродовж майже всього року дала змогу НБУ викуповувати надлишок валюти, сформований надходженнями від експортерів та іноземних інвесторів. Загалом чиста купівля валюти НБУ у минулому році сягнула $7,9 млрд. Це найбільше значення за останні 14 років.

Зміцнення гривні

Курс гривні під впливом ринкових факторів зміцнився на понад 14%, а його середньоденне значення було на 5% вищим ніж у 2018 році. Перша в українській історії стрімка ревальвація гривні стала важливим чинником уповільнення інфляції та фундаментом для зміцнення довіри до національної валюти та подальшої дедоларизації економіки.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: