Основним інструментом врегулювання проблемної заборгованості є реструктуризація

Реструктуризація – це завжди часткова поступка боржнику в обмін на додаткові вигоди для банку.

На цьому наголосив Начальник юридичного управління АТ «Банк Кредит Дніпро» Олександр ЯРЕЦЬКИЙ під час свого виступу у Legal High School, присвяченого особливості реструктуризації проблемної заборгованості за українським законодавством.

 У повідомленні LHS зазначається, що експерт нагадав про нормативну базу, якою визначаються умови реструктуризації, зокрема Положення про організацію процесу управління проблемними активами в банках України (Постанова Правління НБУ від 18 липня 2019 року №97).

За словами Олександра Ярецького, реструктуризація – це комплекс заходів, який передбачає зміну умов кредитного договору у зв’язку з наявними або можливими фінансовими труднощами боржника з метою створення сприятливих умов для виконання ним зобов’язань за цим кредитним договором. Як приклад він навів такі варіанти проведення реструктуризації:

– зміна валюти виконання зобов’язання за кредитним договором;

– зміна графіка погашення заборгованості (строків, у тому числі кінцевого терміну, та сум погашення основного боргу, сплати процентів/комісій) за кредитним договором;

– зменшення розміру процентної ставки, комісій за кредитним договором;

– інші варіанти, у тому числі прощення частини основного боргу, нарахованих процентів/комісій, скасування (повністю або частково) нарахованих фінансових санкцій (штрафів, пені, неустойки) за несвоєчасне виконання зобов’язань за кредитним договором.

Олександр Ярецький підкреслив, що реструктуризація в деяких випадках поєднується з перекредитуванням позичальника/пов’язаних осіб, зміною структури забезпечення, консолідацією боргів за різними продуктами/позичальниками в межах однієї групи. Реструктуризація – це завжди часткова поступка боржнику в обмін на додаткові вигоди для банку.

Говорячи про організаційні питання проведення реструктуризації, експерт виділив такі стадії підготовки та проведення реструктуризації: підготовча, власне проведення переговорів, оформлення результатів та постконтроль.

За його словами, принципи управління проблемними активами полягають в економічній доцільності, пріоритетності, своєчасності, структурованості, адекватності, усебічності та комплексності, ефективності, моніторингу.

Пан Ярецький окреслив схему взаємодії між підрозділами банку в процесі роботи з проблемними активами та наголосив, що банк організовує процес управління проблемними активами, який охоплює всі організаційні рівні банку, визначає чіткий розподіл функцій, обов’язків і повноважень між усіма його суб’єктами, а також їх відповідальність згідно з таким розподілом, забезпечує порядок їх взаємодії та звітування.

Реструктуризація є основним інструментом врегулювання проблемної заборгованості нарівні з примусовим стягненням, але має значні переваги в частині строків її проведення та витрат банку, а тому банки мають володіти всіма її варіантами, застосовувати у своїй діяльності на рівні із стандартними продуктами.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: