Стандарт ISO 20022 буде впроваджено у платіжній інфраструктурі України

Національний банк активно працює над проектом із розвитку платіжної інфраструктури України на базі міжнародного стандарту ISO 20022. Його метою є модернізація фінансової інфраструктури України, покращення конкурентоспроможності нашої країни та її інтеграція зі світовими ринками, інформує прес-служба НБУ.

Проект реалізується у партнерстві з компанією SWIFT за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та Європейського банку реконструкції та розвитку.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України є такі:

– гармонізація українського платіжного простору зі світовим;

– включення нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів, відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);

– запровадження нових та розширення функціонального наповнення існуючих платіжних інструментів на користь банків та їхніх клієнтів;

– реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;

– підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;

– розширення реквізитів платежів додатковою інформацією;

– посилення захисту інформації.

«Стандарт ISO 20022 – це технологічна платформа, яка дає можливість спростити механічні процеси під час здійснення платежів, переносити більше супровідної інформації про платіж. Відповідно, це здешевить транзакції, підвищить гарантованість їх доставки, – пояснив Заступник Голови НБУ Сергій ХОЛОД. – Credit transfer, direct debit, різні інформаційні запити, у тому числі про стан рахунку, – все це ми зможемо реалізувати у вітчизняній платіжній інфраструктурі відповідно до формату ISO 20022».

Зокрема, планується, що впровадження стандарту ISO 20022 у Системі електронних платежів (СЕП) Національного банку відбудеться до кінця 2021 року. У майбутньому це дозволить спростити взаємодію між українською та міжнародними платіжними системами завдяки використанню зрозумілих та загальноприйнятих у світі стандартів. У середньостроковій перспективі у рамках переходу СЕП на стандарт ISO 20022 планується також запровадження миттєвих платежів у системі.

Крім того, у межах проекту Національний банк розробляє моделі стандарту ISO 20022 для використання у платіжній інфраструктурі України, а саме у таких напрямах:

– кредитовий переказ – переказ з ініціативи платника;

– дебетовий переказ – переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;

– особливі випадки та розслідування – уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Наразі НБУ завершує опрацювання напряму, що стосується кредитового переказу. Розроблені матеріали з цього питання розміщені на сайті Нацбанку для обговорення з учасниками ринку. Зважаючи на дорожню карту впровадження проекту, учасники ринку уже можуть розпочати планування змін у власних внутрішніх та зовнішніх системах.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: