Банки переймаються механізмами подачі статистичної звітності щодо іноземної валюти

В НАБУ обговорили статистичну звітність у зв’язку з розрахунком відкритої валютної позиції та FATKA, зазначається у повідомленні Асоціації.

На засіданні, за участі понад 40 представників банків-членів НАБУ та Департаментів відкритих ринків та бухгалтерського обліку НБУ, були проаналізовані такі питання:

1. Зміни до Методики розрахунку уповноваженими банками лімітів відкритої валютної позиції та подання файлу статистичної звітності № 43.
2. Зміни до плану рахунків бухгалтерського обліку банків України у зв’язку з вступом в дію Постанови №1:
– зарахування коштів на рахунки клієнтів-резидентів від нерезидентів;
– використовування розподільчого рахунку при зарахуванні коштів в іноземній валюті, які надійшли із-за кордону на користь самозайнятої особи;
– перенесення залишків коштів клієнтів – інвесторів.
3. Застосування ст. 69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATKA)».

Учасники засідання дискутували щодо концепції нового розрахунку ліміту валютної позиції, в якому замість сум активних залишків наявних у банку фінансових інструментів з індексованою вартістю включається сума еквівалента дельти валютного деривативу через зростання/зниження офіційного курсу гривні до іноземної валюти. Також індексація до іноземної валюти передбачена за договорами оренди, яких досить багато у банків, відповідно до п. 14 пп.2) глави 2 розділу VIII Постанови №480.

Як наголосили банки, у такому випадку перерахунок справедливої вартості треба робити щодня та подавати розраховане значення у файлі статистичної звітності 43X і, як наслідок, дана норма потребує значної автоматизації та переналаштування багатьох процесів при закритті операційного дня.

Банки звернулися до представників НБУ з проханням: при розрахунку справедливої вартості валютних деривативів та інструментів, індексованих до іноземної валюти, та їх відображення у бухгалтерському обліку, ввести тестовий період дослідної експлуатації файлу 43Х до 1.04.2020 р., під час якого до банків не будуть застосовуватись штрафні санкції, та створити спільну робочу групу з метою відпрацювання алгоритму розрахунку відкритої валютної позиції.

Другий блок питань був обумовлений зміною до Плану рахунків. При практичному впровадженні даної Постанови у банків виникли деякі технічні та методологічні труднощі.

Щодо складності застосування ст. 69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATKA)» – ситуація може бути покращена, оскільки наразі в Мінфіні запрацювала робоча група з підготовки проектів форми звіту про підзвітні рахунки, порядку її заповнення і подання фінансовими агентами до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Члени Комітету з питань оподаткування та обліку, які включені до робочої групи, запрошують фахівців банків, що зацікавлені у вирішення даних питань, долучитися до відпрацювання матеріалів, які будуть надаватися до Мінфіну у консолідованому вигляді.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: