Як державні банки вирішують проблему непрацюючих кредитів

Наглядові Ради держбанків працюють над планами зменшення портфеля непрацюючих кредитів.

Про це йшлося у ході панельної дискусії «Проблемні кредити як перешкоди на шляху сталого розвитку економіки», яка відбулась в Київській школі економіки, повідомляє прес-служба Міністерства фінансів України.

На заході зазначалося, що частка непрацюючих кредитів у банках вперше за останні роки опустилася нижче 50%. За даними НБУ, сума NPL на початок 2020 року складала 530,8 млрд. грн. Основними чинниками покращення якості кредитних портфелів стало зростання нового роздрібного кредитування (на близько 30% рік до року), через що за 2019 рік частка непрацюючих кредитів у цьому сегменті зменшилася на 11,9% до 34,1%. Великий вплив на зниження частки непрацюючих кредитів мали значні реструктуризації кредитного портфеля двома держбанками на суму понад 30 млрд. грн. за рахунок механізму добровільної фінансової реструктуризації. З урахуванням цих заходів, державні банки (крім «Приватбанку») скоротили частку непрацюючих кредитів з 55% до 49%.

Під час дискусії Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом та Член Наглядової ради «Укрексімбанку» Юрій БУЦА пояснив, що в 2014 році Уряд отримав у спадок банківську систему з високим рівнем непрацюючих кредитів і однією з основних причин цього була поширена практика кредитування пов’язаних осіб. У випадку з державними банками, кредити часто видавалися завдяки політичному впливу.

«Проблема непрацюючих кредитів в першу чергу лягає на платників податків, оскільки саме держава приходить на порятунок у випадку неспроможності банку виконувати свої зобов’язання перед клієнтами. Завдяки реформі банківського сектору та впровадженню принципів корпоративного управління в державних банках Україна встала на шлях подолання величезної проблеми непрацюючих кредитів, яку отримала у спадок у 2014 році», – зауважив Юрій Буца.

Зі свого боку Директор Департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Дмитро ОЛІЙНИК зауважив, що сьогодні державні банки використовують весь доступний їм перелік інструментів по роботі з портфелем непрацюючих кредитів. Так, у вересні 2019 року було продовжено дію Закону «Про фінансову реструктуризацію», а в жовтні 2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.

«Одним із ключових завдань на сьогодні для незалежних Наглядових Рад державних банків є розробка та надання на розгляд Раді з фінансової стабільності планів по роботі з ключовими проблемними боргами з метою зменшення портфеля непрацюючих кредитів, які мають бути погодженими Національним банком України і Міністерством фінансів. Виконання цих планів буде моніторитись на щоквартальній та річній основі, а також буде включено як один з показників ефективності діяльності банків (KPI)», – сказав Дмитро Олійник.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: