85% вартості активів неплатоспроможних банків, переданих ФГВФО, складають кредити

Фонд гарантування вкладів роз’яснив механізм реалізації активів банків, що ліквідуються.

Зокрема, у прес-релізі Фонду зазначається, що дисконт – це різниця між номінальною (балансовою) вартістю активу і максимальною ціною, яку готовий заплатити за нього ринок. Фонд гарантування вкладів не робить дисконтів. Абсолютно кожен актив, що перебуває в управлінні Фонду, спершу виставляється на аукціон за 100% балансовою ціною. Однак, балансова вартість – це ціна, яку самі банки відображали «на папері», в історії продажів Фонду були лише поодинокі випадки, коли покупці сплачували таку ціну за активи неплатоспроможних банків.

На це є багато причин, серед яких:

– станом на 1.01.2020 р. майже 85% вартості активів банків, переданих в управління Фонду, складали кредити, і третина їх сумарної балансової вартості – відсотки, нараховані уже під час тимчасової адміністрації та ліквідації. Продаж кредиту – це всього лише продаж права вимоги повернення боргу чи стягнення застави. Це означає, що якщо боржник не налаштований добровільно повертати позику, покупець зможе стягнути кошти тільки в судовому порядку;

– 97% кредитів в управлінні Фонду – не обслуговуються, середній термін несплати за ними – 5-7 років;

– значна частина кредитів – беззаставні, загальною балансовою вартістю 32,5 млрд. грн.;

– заставою (де вона взагалі була) часто виступають сміттєві цінні папери, іноді – майно на кшталт урожаю 2011-2014 років;

– 227 млрд. грн. (понад 75% всього кредитного портфелю) – кредити, видані юридичним особам, з яких майже ніхто не обслуговує ці позики, а 50% розпочали процедуру банкрутства, щоб не повертати отримані кошти тощо.

Найліквіднішим активом є реальні об’єкти нерухомості, насамперед у центрі Києва та інших великих міст. Однак з усього масиву активів, що були передані в управління Фонду, частка нерухомості складає менше 3,5% за балансовою вартістю, і практично усі такі активи були реалізовані за ціною, близькою до балансової.

Усі активи, що перебувають в управлінні Фонду гарантування вкладів, виставляються на відкриті електронні торги: спершу на індивідуальні з початковою ціною, що складає 100% від балансової вартості. Якщо актив ніхто не купує, далі з таких активів формуються пули. Якщо й тоді покупець не знаходиться, пули об’єднуються і виставляються на продаж (зокрема, й на міжнародних майданчиках) – доти, поки не знайдеться охочий їх придбати. Участь у торгах відкрита для всіх, для цього достатньо лише зареєструватися на електронному майданчику і сплатити гарантійний внесок.

Закономірно, що після кожної невдалої спроби продажу початкова ціна активу знижується, аж поки знайдеться покупець, готовий його придбати. В середньому кожен актив, що зараз перебуває в управлінні Фонду, виставлявся на продаж 5 разів і більше, деякі – до 30 разів. Щоб підвищити інтерес покупців, застосовується комбінований тип голландської моделі торгів – ціна покроково знижується, поки один із учасників не зупинить її на прийнятному для себе рівні. Після цього інші учасники можуть запропонувати вищу ціну, і переможцем аукціону стає саме той, хто запропонує за лот найбільше.

Таким чином, ціну кожного активу, що перебуває в управлінні Фонду, формує ринок.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: