Банківські установи отримають доступ до Єдиного реєстру довіреностей

Це повинно захистити права клієнтів банків, інформує прес-служба НАБУ.

Зокрема, у результаті взаємодії Незалежної асоціації банків України з Міністерством юстиції України з питання забезпечення повноцінного доступу банківських установ до достовірної інформації з державних реєстрів, вирішено питання доступу банків до Єдиного реєстру довіреностей, посвідчений у нотаріальному порядку.

Відповідний наказ №622/5 від 20.02.2020 р., зареєстрований Мінюстом 24.02.2020 р. за №201/34484, надає банкам та фінансовим установам, що мають ліцензію на надання коштів у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту, доступ до Єдиного реєстру довіреностей для отримання інформації в електронному вигляді.

Надання інформації з Єдиного реєстру довіреностей здійснюватиметься в електронній формі з використанням сервісної послуги у формі прикладного програмного інтерфейсу цього реєстру, автоматично з використанням програмних засобів ведення реєстру шляхом зазначення одного або кількох параметрів пошуку.

Таким чином, банки зможуть самостійно, без посередників, перевіряти правоздатність осіб при укладанні відповідних операцій за довіреностями. Це дозволить оптимізувати часові та фінансові затрати, отримуючи необхідну інформацію при ідентифікації клієнтів та встановленні ділових відносин, що дозволить покращити якість обслуговування клієнтів та зменшити собівартість послуг. Але найголовніше, банки отримали додатковий інструмент для забезпечення прав клієнтів (громадян та суб’єктів господарювання) за рахунок можливості реально оцінювати повноваження осіб, які діють за довіреностями, на етапі прийняття рішення про обслуговування.

Як НАБУ зазначала раніше, без доступу до інформації, що міститься в Єдиному реєстрі довіреностей, банки не мали можливості перевірити дійсність довіреності (у т. ч. чи не скасована довіреність) та отримати відомості про її видачу (дані про нотаріуса, номери бланків, дату їх витрачання тощо). Крім того, існує низка банківських операцій, при яких не вчинюються правочини і, відповідно, не здійснюються нотаріальні дії, а тому перевірити документи через нотаріуса є неможливим. Наприклад, при видачі банком коштів представнику фізичної особи-клієнта, за довіреністю останнього, банк не мав можливості перевірити дійсність чи недійсність такої довіреності. Траплялися випадки, коли довіритель через нотаріуса відкликає довіреність – в Єдиному реєстрі довіреностей інформація про відкликання зазначена, а банк на момент здійснення операції цю інформацію перевірити не міг.

Тому вирішення питання доступу банків до інформації з Єдиного реєстру довіреностей є прогресивним кроком у покращенні якості банківських послуг з одночасним посиленням захисту прав та законних інтересів клієнтів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: