Як пожвавити іпотечне кредитування
|Створення маршрутної карти для запуску доступного іпотечного кредитування вже цього року – спільне завдання держави та бізнесу.
На цьому наголосив Президент Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев ПАРЦХАЛАДЗЕ під час форуму «Іпотека – інструмент стрімкого розвитку економіки», йдеться у повідомленні КБУ.
ЖИТЛОВА СФЕРА В УКРАЇНІ
За його словами, в Україні мешкає понад 44 млн. жителів – із них 6 мільйонів потребують власного житла, тобто майже кожен 7 українець потребує житла.
«54% українців зараз мешкають у перенаселеному житлі – тоді як у Великій Британії, Франції, Німеччині цей показник становить у середньому 7%. На одного українця маємо 24 м² житла, а в країнах Європи – в середньому – 60 м²», – зазначив Лев Парцхаладзе.
Президент КБУ навів ще низку важливих даних: «70% житлового фонду в Україні – це застаріле та ветхе житло. При цьому 7,5% житлового фонду, а це 75 млн. м² – за офіційними даними – зовсім непридатні для проживання. У відносно новому житлі (збудованому після 90-х років) мешкає лише 11% населення».
ІПОТЕЧНА СТАВКА В ЄВРОПІ
Є інструменти, відомі та перевірені часом – лізинг, оренда, іпотека.
«Саме іпотека – найбільш ефективний інструмент вирішення житлових питань в усьому світі. Це те, що потрібно Україні. В Європі середня ставка коливається від 0% до 6%», – зазначив Лев Парцхаладзе.
Він також розповів про кілька цікавих «іпотечних» кейсів європейських країн.
– У Данії вже почали видавати і безвідсоткові кредити на житло, для тих хто бере велику суму на короткий термін – до 20 років, або 0,6% – на 30 років. Нещодавно стали видавати кредити з мінусовою ставкою, тобто повернути фінустанові треба буде менше – ніж узяли в кредит. Це перший такий випадок у світовій практиці.
– У Швейцарії купити житло може як резидент, так і іноземець. Кредитування від 2 до 100 років, так би мовити – пожиттєво. Далі гроші виплачують діти, лише якщо цього не роблять – житло вилучають.
«Це яскраві приклади того, що і ми повинні створити маршрутну карту запуску іпотечного кредитування. Щоб кожен українець, який потребує житло, мав можливість його придбати», – додав президент КБУ.
МЕХАНІЗМИ ТА ІНСТРУМЕНТИ УСПІШНОЇ ІПОТЕКИ
Лев Парцхаладзе визначив механізми та інструменти, потрібні для запуску успішної іпотеки в Україні. Зокрема:
– зниження первинного іпотечного внеску з теперішніх 25% до 10%;
– страхування житлових об’єктів;
– відпрацювання механізму використання ЕСКРОУ рахунків;
– при отриманні іпотеки потрібно орієнтуватися на дохід всієї родини;
– створення умов захисту прав кредиторів, посиливши відповідальність боржників.
ОЧІКУВАННЯ
За словами Президента КБУ, зараз іпотечна ставка в Україні коливається від 18% до 24%. «Помірна іпотечна ставка – це показник добре працюючої і стабільної економіки. На першому етапі Україна потребує іпотечну ставку у розмірі – 8%-10%. Далі розраховуємо ще на її зниження», – додав він.
Крім того, Лев Парцхаладзе виділив ключові позитивні моменти, які отримає будівельний ринок та країна після запуску іпотечного кредитування. Серед них:
– власне житло для 300 тисяч українців;
– 100 тисяч нових квартир;
– збільшення будівництва житла на 30%-40%;
– створення нових 200 тисяч робочих місць у будівельній галузі.
Президент КБУ підкреслив, що кожна гривня, залучена в іпотечний проект, акумулює 11,28 грн. у суміжних галузях – а це підтримає економіку України.
«Ми повинні об’єднати спільні зусилля – як для запуску іпотечного кредитування, так і для впровадження ефективних і прогресивних рішень», – підсумував він.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: