До кінця року показники звітності небанківських фінустанов не змінюватимуться
|В НБУ відбулася робоча зустріч регулятора з асоціаціями усіх секторів небанківського фінансового ринку з питань складання та подання звітності. Як повідомляє прес-служба Ліги страхових організацій України, основною темою зустрічі було питання складання та подання звітності НФУ до Національного банку, в т. ч. під час тестового періоду.
Представники Нацбанку наголосили, що з 1.07.2020 р. звітність буде прийматися через системи НБУ, при цьому зареєструвалися і можуть надавати звітність до НБУ вже понад 900 суб’єктів небанківського фінансового ринку.
Було зазначено, що надання щоденної звітності поки що не планується, лише щомісячна та щоквартальна; а тестовий період після внесення змін – один звітний період, тобто подання звітності за ІІІ квартал 2020 р. буде проводитись у тестовому режимі. Також до кінця поточного року показники звітності не змінюватимуться. Зміниться лише форма та отримувач.
За інформацією прес-служби «Українського об’єднання лізингодавців», Директор Департаменту статистики та звітності НБУ Юрій ПОЛОВНЬОВ зазначив: «Усі учасники ринку подають звітність у єдиній формі – у вигляді файлів єдиного формату, що містять набір звітних показників відповідно до затвердженої таксономії».
Підставами для звітування перед НБУ є:
– Закон «Про Національний банк України» (Стаття 67) – право збирання даних;
– Постанова Правління НБУ №120 від 13.11.2018 року зі змінами – деталізовані вимоги до звітності.
Подача звітності в НБУ ґрунтуватиметься на сучасних підходах та технологіях:
– учасники ринку мають право на вільний вибір постачальника програмного забезпечення для подання звітності;
– звітність подається у стандартизованих формах (XML, JSON, а в перспективі – XBRL);
– дані передаються відкритими захищеними каналами без прив’язки до IP або місця;
– для компаній, що подають звітність, створюється спеціальний веб-портал з кабінетом користувача та API для автоматичної подачі звітності;
– звітність подаватиметься в безпаперовій формі з накладанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) відповідальних осіб;
– приймаються електронні підписи різних АЦСК без обмежень;
– дані автоматично перевірятимуться із наданням протоколів перевірки;
– передавати звітність можна буде із будь-якого робочого місця, тобто немає прив’язки до якогось комп’ютера.
Юрій Половньов також повідомив, що НБУ має намір створити чіткі правила взаємодії і міняти їх якомога рідше, і лише за необхідності:
– зміни до нормативно-правових актів можуть вноситися двічі на рік або позачергово, але у чітко визначених випадках (зміни до законів, строки за домовленостями з МВФ, форс-мажорні обставини тощо);
– технічні зміни до реєстру, довідників та контролів – не частіше 1 разу на місяць із завчасним попередженням (листи, інформація на веб-порталі).
Статистична звітність:
– І квартал 2020 р. – подається у Нацкомфінпослуг;
– І,ІІ,ІІІ квартали 2020 р. – подається через веб-портал НБУ, але на основі нормативно-правових актів Нацкомфінпослуг;
– з І кварталу 2021 р. – подається через веб-портал НБУ, на основі нормативно-правових актів НБУ.
Фінансова звітність:
– І квартал 2020 р. – звітність подається до Нацкомфінпослуг, через Комплексну інформаційну систему (КІС);
– ІІ квартал 2020 р. – подається до Нацкомфінпослуг, через КІС або веб-портал НБУ;
– І та ІV квартали 2020 р. – за потреби дію нормативно-правових актів Нацкомфінпослуг щодо подання звітності може бути продовжено, звітність подається через КІС або веб-портал НБУ;
– з І кварталу 2021 р. – звітність подається на основі нормативно-правових актів НБУ, через веб-портал Національного банку або хаб НКЦПФР.
До 2023 року включно планується повний перехід на європейські стандарти звітності, зокрема Solvency II.
Для надання звітності Національним банком України вже створено спеціальний веб-портал (https://portal.bank.gov.ua/uk), який містить необхідні інструкції, новини, реєстри тощо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: