Як реалізуються активи неплатоспроможних банків

Коли банк потрапляє до категорії неплатоспроможних, Фонд гарантування вкладів розпочинає процедуру виведення його з ринку. Не пізніше 20 робочих днів Фонд починає виплачувати його вкладникам гарантоване відшкодування (до 200 тис. грн.). Отримати відшкодування можна у відділеннях будь-якого з 11 банків-агентів Фонду протягом періоду ліквідації банку. Про це повідомляється на офіційній сторінці ФГВФО у Facebook.

Вимоги фізичних осіб понад гарантовану суму, так званих «вкладників 200+», зараховуються до четвертої черги погашення вимог кредиторів банку.

Погашення кредиторських вимог здійснюється за рахунок коштів, що надходять від управління та реалізації майна неплатоспроможного банку. Все майно банку продається на відкритих електронних аукціонах. Коли актив (майно) виставляється на продаж вперше, початкова ціна лоту формується із балансової вартості цього активу (майна), тобто тієї, що зазначена у документах банку. Остаточну ж ціну в ході аукціонів визначають його учасники.

85% активів банків складають кредити, з яких 97% не обслуговуються позичальниками від 5 років. Балансова вартість такого активу – це тіло кредиту з нарахованими відсотками. Покупці кредитів купують право боротися за стягнення коштів з боржників. І у переважній більшості банків, які зараз знаходяться у процесі ліквідації, мова йде про беззаставні кредити або ж кредити, за якими заставне майно було виведене напередодні визнання банку неплатоспроможним.

Тож досить зрозумілим є те, що ціна продажу кредитів за результатами аукціонів є значно нижчою за вартість, зазначену на папері, адже, пропонуючи ціну на актив, покупці закладають усі ризики, пов’язані з поверненням боргу. У зв’язку із цим, коштів, отриманих від реалізації майна, недостатньо для задоволення вимог усіх черг кредиторів багатьох банків у ліквідації.

Втім, навіть після завершення ліквідації банку Фонд, відповідно до ст. 52 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», продовжує роботу над стягненням через суди відшкодування завданих збитків з власників та пов’язаних осіб. Кошти, які надійдуть у разі задоволення цих позовних вимог Фонду, будуть спрямовані на задоволення вимог кредиторів.

Також ФГВФО працює над тим, щоб запровадити систему раннього виявлення проблем у банках для забезпечення збереження активів і виконання власниками зобов’язань перед кредиторами ще до визнання банків неплатоспроможними.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: