Банки отримають довгострокове рефінансування

Національний банк запроваджує довгострокове рефінансування банків на строк до 5 років, на додаток до стандартних короткострокових інструментів рефінансування, інформує прес-служба НБУ. 

Даний крок спрямовується на виконання одразу декількох цілей, пов’язаних як зі збереженням фінансової стабільності у країні, так і стимулюванням економічного зростання.

По-перше, механізм довгострокового рефінансування надасть підтримку банківському кредитуванню в гривні, підсилюючи ефект інших заходів, вжитих Національним банком упродовж останніх місяців, – зниження облікової ставки та запровадження стимулюючих нормативів резервування.

По-друге, новий інструмент виступатиме додатковою гарантією підтримки достатньої ліквідності у банківській системі. Це, зокрема, важливо й для безперебійного проведення клієнтських операцій в умовах погіршення настроїв учасників фінансового ринку через введення карантину.

Періодичність проведення тендерів з підтримання ліквідності банків, обсяги, строки та інші параметри довгострокового рефінансування визначатимуться окремими рішеннями Правління Національного банку після розгляду цих питань Комітетом з монетарної політики.

Процентна ставка за довгостроковими кредитами рефінансування фактично буде плаваючою. Вона визначатиметься як облікова ставка НБУ, яка може змінюватися відповідно до рішень Правління, плюс стала величина у процентних пунктах, що діє на день видачі кредиту і буде незмінною протягом всього строку користування рефінансуванням. За необхідності банки зможуть достроково погашати такі кредити в будь-який момент часу.

З метою зниження ризиків Національного банку при наданні кредитів рефінансування також вдосконалені норми щодо заставного інструментарію. Зокрема, передбачена можливість прямого перерахування коштів банку від погашення депозитного сертифіката НБУ та доходу за ним на часткове дострокове погашення заборгованості, якщо такий сертифікат перебуває в заставному пулі. Також визначено, що іноземна валюта у такому пулі має бути розміщена банком на рахунку Нацбанку як грошове покриття без сплати процентів за ним.

Таким чином створюються сприятливіші умови для розвитку довгострокового кредитування підприємців та населення, зокрема іпотечного, кредитів на розвиток бізнесу тощо.

Водночас банки матимуть змогу звернутись за довгостроковим рефінансуванням у ситуаціях, коли вони потребуватимуть додаткової ліквідності. Втім, на сьогодні гривнева ліквідність банківської системи перевищує 200 млрд. грн., а валютна – $8 млрд., тож запровадження нового інструменту носить радше превентивний характер на випадок розгортання більш серйозних кризових явищ у світовій економіці.

Запровадження механізму довгострокового рефінансування затверджено Постановою Правління НБУ №29 від 17 березня 2020 року «Про внесення змін до Положення про процентну політику Національного банку України» та Постановою Правління НБУ №30 від 17 березня 2020 року «Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи». Зазначені зміни набули чинності з 19 березня 2020 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: