Як функціонуватиме ринок злиттів та поглинань у період нестабільності

Обмеження через запровадження карантину мають значний вплив на світову економіку. Уряди різних країн обговорюють питання фінансової підтримки для бізнесу та послаблення податкових вимог. За експертними прогнозами, активність у сфері M&A зменшиться, але не припиниться. Адже період економічного спаду – це традиційно ринок покупця, який має достатній обсяг ресурсів, аби пережити спад, та будує стратегічні плани на наступне десятиліття. Про це повідомляється на офіційній сторінці компанії PwC Ukraine у Facebook.

Переговори в цей час проходять складніше, адже наразі сторонам важко прогнозувати майбутні доходи цільової компанії та домовитися про ціну.

Управління ризиками потребуватиме значно більше уваги, ніж зазвичай, та завдасть сторонам додаткове документальне навантаження. Адже будь-який форс-мажор повинен мати офіційне підтвердження. Для цього у договорі слід детально перерахувати форс-мажорні обставини та порядок дій покупця та продавця у разі екстреної ситуації. Слід уважно вивчити вимоги місцевого законодавства та з’ясувати, що може бути визнане форс-мажором, а що – ні.

Щодо українських реалій, то спеціальним законодавством уряд встановив карантин і це вже визнано форс-мажором. Це значно полегшить отримання сертифікату Торгово-промислової палати України про засвідчення форс-мажорних обставин. А з ним сторони будуть вправі застосувати договірні наслідки форс-мажору – від зміщення строків до часткового чи повного звільнення від виконання зобов’язань. Врегулювання відносин можливе і без отримання сертифікату Торгово-промислової палати – наприклад, шляхом укладення додаткових угод про відтермінування виконання зобов’язань.

«Зважаючи на ситуацію, сторонам слід уважно вивчити положення щодо форс-мажорів у вже укладених договорах та за потреби – обміркувати можливість укладення додаткових угод. Важливо розуміти, що сам факт законодавчого визнання теперішнього карантину форс-мажором автоматично не звільняє сторони від виконання своїх обов’язків. Причинно-наслідковий зв’язок між заборонами та обмеженнями карантину та фактичною неможливістю виконання договірних зобов’язань – ось що має значення. Місія грамотно складених форс-мажорних положень – працювати на сторони. Тобто, з одного боку, забезпечити реальну можливість зменшити тягар договірних зобов’язань у разі впливу обумовленого форс-мажору, а з іншого, унеможливити недобросовісне ухилення від договірних обов’язків», – зазначила Керівник Практики корпоративного права та M&A PwC Legal в Україні Олександра КОСТРИЦЯ.

За її словами, що стосується міжнародної практики, то в договорах M&A так звані положення MAC (material adverse change) або MAE (material adverse effect) покликані врегулювати права та обов’язки сторін на випадок впливу значної негативної обставини. Щоправда, успішно скористатися такими положеннями, як правило, можливо, якщо відповідна обставина виникла до моменту закриття угоди, та була достатньою мірою деталізована в договорі (наприклад, невиконання замовлень чи втрата контрактів внаслідок запровадження карантину).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: