НБУ не бачить підстав для запровадження валютних обмежень

Минулого тижня відбулася зустріч Європейської Бізнес Асоціації з Правлінням НБУ. У ході неї обговорювалася поточна макроекономічна ситуація у країні та подальші прогнози, ситуація з національною валютою та інфляцією, а також з’ясовувалося, чи будуть запроваджуватись певні валютні обмеження. Про це йдеться у повідомленні ЄБА.

Верховна Рада зробила крок до надання Україні допомоги від МВФ, а сама прийняла за основу законопроекту №2571-д щодо неможливості повернення банків (націоналізованих чи ліквідованих) екс-власникам. В ЄБА сподіваються, що його буде прийнято і в цілому. Тож очікувана допомога від МВФ допоможе пройти даний період країні з меншим втратами, тим паче, за словами представників НБУ, в Україні достатньо золотовалютних резервів. Тому очікується, що більша частина цієї допомоги буде спрямована до Міністерства фінансів на покриття дефіциту бюджету, фінансування стабілізаційного фонду для боротьби з вірусом тощо.

У цілому, міжнародні резерви України сьогодні становлять близько $25 млрд. і є достатніми, аби підтримувати фінансову стабільність, здійснюючи за потреби валютні інтервенції.

Безумовно, макроекономічна ситуація наразі не є надто сприятливою для пожвавлення процесу валютної лібералізації, однак, як запевнили представники НБУ, і підстав для запровадження валютних обмежень немає.

Банківський сектор працює в звичайному режимі, відділення відкриті приблизно на 75% та забезпечують відповідні сервіси по всій території країни. Банки поступово переходять в режим безготівкових розрахунків, працює понад 90% терміналів.

На сьогодні, у зв’язку з великою кількістю обмежень, бізнес дійсно потребує підтримки від держави.

Тож під час зустрічі ЄБА поцікавилася в учасників, які види підтримки було б важливо наразі отримувати від банківського регулятора. Зокрема, про кредитні канікули та відсутність валютних обмежень зазначили 23% опитаних, про скасування оподаткування депозитів (як фізичних, так і юридичних осіб) – 18%, про зниження ставок по кредитах – 16%, реструктуризацію кредитів – 12%, скасування (на час карантину) пені/штрафів по платі за кредитами – 9%.

У контексті кредитних канікул, для позичальників, за словами представників НБУ, наразі передбачено тривалий пільговий режим обслуговування заборгованості. Йдеться про можливість відстрочити платежі за кредитами на період після карантину без штрафів та пені за невчасні платежі або ж реструктуризацію кредитів (безпосередньо, за рішенням комерційних банків), щоб полегшити бізнесу обслуговування заборгованості. Водночас бізнес запропонував розглянути можливість відновлення сплат по позиках не одразу після завершення карантину, а, принаймні, через кілька місяців, аби була можливість трохи відновити нормальну діяльність.

Було також зауважено, що банки мають достатньо високу ліквідність, і у разі потреби будуть забезпечені коштами, які вони зможуть використати для підтримки бізнесу та населення. Так, НБУ працює над тим, щоб зробити більш доступними для банків кредити екстреної підтримки ліквідності тощо. Також було наголошено, що програми підтримки окремих галузей, наприклад питання кредитування підприємств, що постраждали внаслідок запровадження карантину, належить до компетенції Уряду.

Безумовно, криза, зумовлена введенням карантину, специфічна, водночас економічна ситуація наразі краща, ніж була під час кризи 2008-2009 років. У тому числі, для її пом’якшення наразі використовуються такі інструменти, як зниження облікової ставки з 11% до 10% річних, підтримку ліквідності банків тощо.

Щодо валютного ринку, бізнесу було акцентовано увагу, що нестача доларів США в касах банків та обмінниках спричинена труднощами з авіапоставками іноземної валюти в Україну. Адже у країні валюта не друкується, а лише імпортується. Однак, регулятор активно працює над забезпеченням поставки валюти в країну.

Щодо курсу валют, за прогнозами НБУ, він буде рівноважним. Також немає фундаментальних причин для прискорення інфляції. Тож очікується, що вона буде в коридорі НБУ в 5% (+-1%). Наразі точні прогнози робити важко, адже немає чіткого розуміння, скільки протримається карантин та як уповільниться економіка. Проте очевидно, що в нинішніх умовах головне – зберегти макрофінансову стабільність, над чим і ведеться активна робота.

Також від бізнесу лунали питання щодо можливості використання електронного документообігу для операцій з клієнтами. Зі свого боку НБУ повідомив, що обмежень в цьому контексті наразі немає, тож переходити в paperless та cashless можна та навіть доцільно.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: