Як підвищиться захист вкладників та кредиторів неплатоспроможних банків

Фонд гарантування вкладів вітає ухвалення Верховною Радою у першому читанні законопроекту, що, зокрема, чітко визначив правовий статус банків, акціонери яких оскаржують виведення з ринку.

Як повідомляє прес-служба ФГВФО, йдеться про проект закону «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності» (реєстраційний №2571-д), ухвалений Парламентом у першому читанні.

Документ містить низку ключових положень з точки зору захисту інтересів вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків.

Зокрема, у законопроект закладено норми, що унеможливлюють відновлення роботи неплатоспроможного банку після початку процедур виведення його з ринку. Оскільки частина банків, визнаних неплатоспроможними, використовуючи недосконалу судову систему, намагається знову повернутись на ринок, а окремі суди, перебираючи на себе функції НБУ і Фонду гарантування вкладів, ухвалюють рішення на користь нежиттєздатних банків, це створює системні ризики для кредиторів.

Тому законопроект, зокрема:

– прямо забороняє зупиняти розпочату процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідацію, у тому числі – у разі скасування судами рішень НБУ та Фонду, що були підставою для початку цих процедур;

– визначає, що у разі оскарження неплатоспроможності становище банку, що існувало до рішень про виведення його з ринку, не відновлюється, а його акціонери не поновлюються у правах.

Дія цих норм поширюється і на ті банки, щодо яких ще до набрання чинності законом розпочато оскарження виведення з ринку, або вже винесено відповідне остаточне рішення суду. Слід нагадати, що на цей час у судах різних інстанцій перебувають спори щодо оскарження рішень Фонду та\або НБУ щодо 19 банків, ще 4 банки (ПАТ «УКРІНБАНК», АТ «ЗЛАТОБАНК», ПАТ «РАДИКАЛ БАНК» і ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ») отримали остаточні рішення судів на свою користь.

Таким чином, ініційовані Фондом законодавчі зміни гарантуватимуть кредиторам збанкрутілих банків, що жодні виверти власників банків-банкрутів, жодні нескінченні судові процеси не заблокують виведення такого банку з ринку і розрахунки з кредиторами.

Окрім того, ухвалений законопроект вдосконалює механізм ліквідаційної процедури банку. Так, Фонд упродовж трьох років (п’яти років – у разі виведення системно важливого банку з ринку) має забезпечити управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів, водночас Фонд отримує можливість продовжити цей строк у разі унеможливлення виконання цих заходів (ч. 5 ст. 44 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Запровадження такого механізму має стати важливим кроком у напрямі повернення коштів вкладникам 200+ (фізичні особи, чиї вклади перевищують гарантовану суму у 200 тис. грн.). Адже недостатність активів у неплатоспроможних банках, їх низька якість та стислі терміни, відведені на всі процедури, пов’язані з ліквідацією, – головні причини, через які чимало кредиторів не можуть повернути собі кошти.

Крім того, вдосконалено модель реструктуризації заборгованості позичальника у неплатоспроможному банку за нормативно-правовими актами Фонду. Так, передбачено можливість продовжити строк користування майном (активом), у тому числі понад строк ліквідації банку, змінити процентну ставку за кредитом тощо (ч. 5 ст. 48 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»). Це дозволить збільшити надходження від управління майном (активами) банків, що ліквідуються, та, як наслідок, збільшити обсяги задоволення вимог кредиторів.

«Головна місія Фонду – захист інтересів вкладників, кредиторів банків, і, зрештою, держави. Ухвалений Парламентом законопроект усуває правову невизначеність, що багато років нависала над неплатоспроможними банками, і дає інструментарій, якого так бракувало у відстоюванні прав кредиторів» – наголосив Заступник директора-розпорядника ФГВФО Віктор НОВІКОВ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: