Безготівкові перекази за допомогою QR-коду здійснюватимуться на основі єдиних підходів

Національний банк розробив єдині підходи до формування та використання QR-коду для здійснення безготівкового переказу коштів із рахунку на рахунок, інформує прес-служба регулятора.

Сьогодні учасники платіжного ринку України вже використовують QR-коди для переказу коштів, у тому числі для оплати товарів та послуг. Водночас немає єдиних підходів до формування QR-кодів, тому учасники ринку формують їх за власними правилами. Через це відсутня взаємосумісність, коли QR-код, сформований одним учасником, оброблявся б в інфраструктурі іншого учасника. Це створює незручності як для надавачів товарів і послуг, так і для їхніх клієнтів.

У зв’язку із цим та у відповідь на побажання учасників українського платіжного ринку, Національний банк вирішив запровадити єдині підходи до використання QR-коду для переказу коштів, зокрема кредитових переказів.

Відповідні норми містить проект Постанови Правління НБУ «Про затвердження Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів».

У документі викладено вимоги до формування елементів даних QR-коду, зокрема, до:

– структури полів, назви та призначення елементів;

– довжини цих елементів, уключаючи їх обов’язковість та наповнення даними залежно від призначення елемента;

– характеристик символів QR-коду;

– методів кодування символів даних;

– форматів символів;

– характеристик розмірів QR-коду;

 – правил корекції помилок;

 – алгоритмів декодування посилань;

– інших параметрів, визначених міжнародним стандартом ISO/IEC 18004:2015.

Аналогічні підходи до формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів запроваджені багатьма країнами Європейського Союзу (зокрема, Австрією, Німеччиною, Бельгією, Фінляндією та Нідерландами).

Загалом QR-код може використовуватися під час оплати товарів та послуг (зокрема, для формування рахунків на сплату державних, адміністративних та комунальних послуг тощо), а також для здійснення переказу коштів із рахунку на рахунок.

Водночас формування та використання QR-коду не буде обов’язковим. Проте, у разі використання QR-коду для здійснення кредитових переказів, учасники безготівкових розрахунків мають забезпечити його формування та використання відповідно до вищезазначеного проекту постанови Правління НБУ.

Єдині підходи до формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів сприятимуть:

– підвищенню зручності та швидкості розрахунків;

– суттєвому зниженню операційних ризиків, пов’язаних із помилковим заповненням платіжних реквізитів;

– автоматизації бізнес-процесів учасників безготівкових розрахунків;

– як результат – зростанню обсягів безготівкових розрахунків.

Більш детально – у проекті Постанови Правління НБУ «Про затвердження Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: