У 2019 році вартість угод на українському ринку злиттів та поглинань збільшилась майже на третину

KPMG в Україні опублікувала свій звіт «M&A Radar: Україна». Основний висновок цього дослідження свідчить про те, що міжнародна довіра інвесторів продовжує зростати по висхідній кривій. 

ВАРТІСТЬ УГОД

Торік обсяг угод M&A збільшився на 29% до $2,35 млрд. вперше за останні три роки, при цьому вартість інвестицій іноземних компаній перевищила аналогічний показник внутрішніх угод. Інвестиції були висококонцентрованими: в 2019 на 10 найбільших угод припадало майже три чверті загальної вартості угод, інформацію про які було розкрито, і трохи більше половини від загального обсягу інвестицій було зосереджено у галузі зв’язку і засобів масової інформації, а також у нерухомості та будівельній галузі. Хоча інвестиційна активність охопила більш широкий спектр галузей, на нерухомість, будівництво, а також сільське господарство припало майже 40% із 80 угод, про які стало відомо у 2019 році.

УГОДИ ЗА УЧАСТЮ МІЖНАРОДНОГО КАПІТАЛУ

Найбільшою за вартістю угодою за рік стало придбання азербайджанською компанією Bakcell компанії Vodafone Україна за $734 млн. Ця угода посіла 25 місце серед найбільших угод у країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи.

Інші значні угоди за участю іноземних інвесторів були укладені у таких ключових галузях України:

– інновації та технології – придбання AlFactory компанією SnapInc. за $166 млн.;

– фармацевтичний сектор – придбання ТОВ «Біофарма» компанією STADA Arzneimittel AG за $70 млн.;

– сільське господарство та пов’язана з ним інфраструктура – придбання компанією SALIC 66% капіталу United Farmers Group за $56 млн.

ВНУТРІШНІ УГОДИ M&A

Обсяг внутрішніх угод M&A склав $945 млн., що на 17% нижче у порівнянні з попереднім роком – в основному за рахунок 40% падіння середньої вартості угоди до $29 млн., а не через скорочення внутрішньої активності.

Найзначніші внутрішні угоди були сконцентровані у таких галузях економіки:

– енергетика – ДТЕК придбав «Київобленерго» і «Одесаобленерго» за $250 млн. у VS Energy;

– нерухомість і будівництво – UFuture придбала Ocean Plaza за $117 млн.;

– транспорт та інфраструктура – агрохолдинг Kernel придбав компанію «РТК-Україна» за $65 млн.;

– банківський сектор – купівля IdeaBank компанією DragonCapital за $59 млн.

ПОКРАЩЕННЯ ПОКАЗНИКІВ ПРОЗОРОСТІ

Історично склалося, що прозорість в українських угодах зі злиття та поглинання завжди була низькою, оскільки вартість транзакцій великої кількості угод не розголошується. З менш 50% у 2015-2018 роках показник прозорості зріс до 59% у 2019 році, але залишається значно нижчим за рівень прозорості, який спостерігається у Західній Європі.

ПОЗИТИВНА ДИНАМІКА РИНКУ

Основними факторами, які вплинули на позитивну динаміку участі міжнародних компаній в угодах злиття й поглинання в Україні стали позитивна динаміка економічного курсу країни, період валютної стабілізації, скорочення темпів інфляції та процентних ставок, успішний випуск корпоративних і державних облігацій та продовження структурних реформ.

«Уже третій рік поспіль обсяги угод M&A в Україні демонструють зростання, що виражено двозначним числом. Це свідчить про впевненість міжнародних інвесторів у довгостроковій перспективі України. Поліпшення економічної ситуації, фінансова стабільність, що забезпечується політикою Національного банку України, а також дій Уряду щодо зміни законів про концесії і приватизацію, – все це сприяло зміцненню довіри інвесторів. І хоча попереду залишається ще багато роботи, щоб остаточно переконати інвесторів, ми все ж таки очікуємо на двозначне зростання в 2020 році, що буде забезпечено інвестиціями в інфраструктуру, які підтримуватимуть зростання в сільському господарстві та обсяги експорту продуктів харчування з України, зокрема, подальшими інвестиціями у відповідну інфраструктуру, включаючи морські порти», – зазначив Керівник консультативної практики в KPMG в Україні Пітер ЛАТОС.

Більш детально – у Звіті «M&A Radar: Україна»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: