Огляд банківського сектору від центробанку

У новому «Огляді банківського сектору» Національний банк розповів про вплив фактору «Приватбанку» на банківську систему та перспективи її розвитку в 2017 році.

ФАКТОР «ПРИВАТБАНКУ»

Минулий рік став поворотним для банківського сектору – поступово добігає кінця очищення банків, у грудні 2016 року до капіталу ПАТ КБ «Приватбанк» увійшла держава. Практично всі банки повною мірою виконали плани капіталізації, розроблені за результатами діагностичного обстеження, більшість виконали трирічний план достроково. Очікуване зниження відсоткових ставок за депозитами державних банків здешевить банківське фондування, відрахування до резервів також суттєво знизяться – відтак сектор може стати прибутковим (без урахування фактору «Приватбанку»). Про це йдеться у другому регулярному звіті «Огляд банківського сектору», публікацію якого Національний банк розпочав у жовтні минулого року.

За 2016 рік вклади клієнтів платоспроможних на кінець року банків виросли на 117,6 млрд. грн. в еквіваленті переважно за рахунок припливу коштів суб’єктів господарювання. У структурі зобов’язань банків домінують внутрішні ресурси. Частка коштів населення та бізнесу у пасивах банків протягом року зросла з 64% до 73,4%.

Покращення ліквідності внаслідок повернення до банків коштів клієнтів, а також поступове зменшення Національним банком ключової ставки з 22% до 14% протягом року створили передумови для зниження ставок за депозитами. Відсоток за 12-місячними депозитами фізичних осіб за рік знизився на 3,8% до 17,5% річних у гривні та на 2,2% до 5,7% річних у доларах США. Вартість депозитів у доларах та євро досягла історичних мінімумів, оскільки попит банків на валютне фондування залишається низьким. Зниження вартості фондування створило для банків можливість у другому півріччі знизити відсоткові ставки за кредитами для бізнесу вищим темпом, ніж дешевшали депозити населення.

Після переходу «Приватбанку» у державну власність частка державних банків у чистих активах збільшилася до 51,3% (з 28,1% на початку 2016 року), за депозитами населення – майже утричі, до 59,5%.

У 2016 році зафіксовано історично високий збиток банківського сектору – 159 млрд. грн., що зумовлено резервуванням кредитного портфеля «Приватбанку» наприкінці року. Для решти банків відрахування в резерви значно знизилися, а сукупні збитки зменшилися до 23 млрд. грн. порівняно з 66 млрд. грн. у 2015 році. Закладено передумови для виходу сектору на прибуткову діяльність у 2017 році (без урахування фактору «Приватбанку»).

ЧОГО ОЧІКУВАТИ У 2017 РОЦІ?

Протягом 2017 року триватиме «перезавантаження» банківського сектору. НБУ очікує на прискорення темпів приросту вкладів у порівнянні з 2016 роком.

Ключовим завданням банків у поточному році стане відновлення кредитування реального сектору та домогосподарств. Банки налаштовані оптимістично: за даними опитування НБУ, понад 70% фінустанов очікують на зростання кредитного портфеля підприємств протягом наступних 12 місяців.

Вирішення проблеми платоспроможності «Приватбанку», який пропонував вкрай високі проценти за вкладами населення, закладає передумови для суттєвого зниження депозитних ставок та здешевлення кредитів протягом 2017 року.

Слід зазначити, що другий звіт охоплює період з 1 січня по 31 грудня 2016 року. Надалі він базуватиметься на квартальних даних, зокрема наступну публікацію буде підготовлено за результатами першого кварталу 2017 року.

Більш детально – у Огляді НБУ

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: