Зміни в регулюванні фінансових компаній впроваджуватимуться поетапно

НБУ, продовжуючи здійснення заходів із прийняття функцій регулятора небанківських фінустанов, провів онлайн зустріч із представниками фінансових компаній. У фокусі уваги її учасників була Біла книга «Майбутнє регулювання ринку кредитування фінансовими компаніями», оприлюднена минулого тижня. Про це повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

У Білій книзі Нацбанк презентував бачення майбутнього регулювання ринку фінансових послуг, спрямоване на створення сприятливих умов для його розвитку, зростання довіри та попиту з боку споживачів, вирішення ключових проблем, які негативно впливають на стійкість, прозорість і стабільність ринку фінпослуг.

Серед актуальних питань регуляції Національний банк виділив такі: недостатність джерел фінансування, додаткові можливості ідентифікації та верифікації позичальників, розширення послуг, які мають право надавати фінансові компанії, захист прав споживачів та майбутнє саморегулювання ринку.

ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ

Питання захисту прав споживачів, забезпечення прозорості та розкриття інформації, дотримання стандартів надання послуг та вимог до їх реклами, які є особливо актуальними для цього сегменту – все це є вкрай важливим для підвищення якості послуг фінкомпаній і зміцнення довіри споживачів до них. Виконання вищезазначеного сприятиме додатковому посиленню захисту прав позичальників. Цьому також сприятиме поширення норм закону про споживче кредитування на договори мікроредитування.

ВЕРИФІКАЦІЯ ТА ІДЕНТИФІКАЦІЯ КЛІЄНТІВ

Увагу під час обговорення було приділено питанню верифікації та ідентифікації споживачів, оцінці їх платоспроможності, у тому числі віддаленим способом, оскільки значна частка кредитних договорів укладається онлайн. Учасники наради висловилися за розробку більш простих та доступних способів верифікації споживачів. Крім того, порушувалося питання доступу до державних реєстрів для підвищення рівня оцінки платоспроможності позичальника та зниження ризику неповернення боргів.

НОВІ МОЖЛИВОСТІ

Окремо варто виділити нагальне питання щодо обмежених джерел залучення коштів, яке Національний банк планує вирішити, дозволивши додатково залучати кошти в афілійованих осіб та кошти на умовах субординованого боргу, а також залишити можливість здійснювати емісію акцій та корпоративних облігацій з їх публічним розміщенням.

Також НБУ пропонує відійти від поняття «виключної діяльності з надання фінансових послуг». В майбутньому ця діяльність не буде виключною, тож учасники ринку зможуть займатися додатковими послугами, які не суперечать основному виду діяльності, наприклад, інформаційними, консультаційними, посередницькими тощо.

НОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Під час дискусії учасники висловили думку щодо застарілості законодавчої бази, яка регулює ринок фінансових послуг, та бажання долучатися до розробки пропозицій майбутнього законодавчого фундаменту, в тому числі для саморегулювання ринку.

Запровадження нового регулювання, описаного в Білій книзі, – питання часу. З 1 липня в роботі фінансових компаній жодних різких змін власне не відбудеться. Будь-які впровадження та зміни в регулюванні будуть відбуватися поетапно, супроводжуватися їх обговоренням, перш за все з учасниками ринку, а також з міжнародними експертами.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: