Інвестпривабливість Європи та Brexit

Незважаючи на геополітичну нестабільність і волатильність фінансових ринків, глобальні інвестори у найближчі три роки планують здійснити значні інвестиції в країни Європи, при цьому 56% з них мають намір збільшити свою присутність на європейських ринках. Такий висновок міститься в дослідженні компанії EY «European attractiveness survey – Plan B … for Brexit», присвяченому інвестиційній привабливості європейських країн у 2017 році. При цьому його результати відрізняються від результатів аналогічного дослідження, проведеного в травні 2016 року, коли перспективи європейських інвестицій позитивно оцінювали лише 36% інвесторів.

Найбільший ризик для прямих іноземних інвестицій в Європу, на думку інвесторів, представляє висока волатильність валютних курсів, цін на сировинні товари, а також ринків капіталу.

– Наслідки голосування за вихід Великобританії з ЄС (Brexit) вже відчули на собі понад 70% інвесторів.

– 96% компаній не вважають себе достатньо підготовленими до майбутньої невизначеності.

МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Дане дослідження продовжує серію проведених EY досліджень інвестиційної привабливості європейських країн, спрямованих на вивчення факторів, що впливають на приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Європу. У листопаді та грудні 2016 року компанія EY опитала 254 представників вищого керівництва іноземних інвесторів в Європі, розділивши їх на три приблизно однакові за розміром групи в залежності від місцезнаходження головного офісу – в США, Азії та Європі.

Подібні дослідження покликані сприяти компаніям в прийнятті рішень про капіталовкладення, а державним установам – в усуненні бар’єрів, що заважають економічному зростанню. Застосування двофокусної методології дозволяє аналізувати як фактичні показники припливу ПІІ, так і уявлення іноземних інвесторів щодо їхнього рівня.

ОСНОВНІ РИЗИКИ

Найбільше занепокоєння інвесторів при плануванні капіталовкладень викликає нестабільна ситуація на європейському континенті. Проте глобальні інвестори, як і раніше, високо оцінюють кваліфіковані трудові ресурси та інноваційний потенціал Європи, а також її велику та інтегровану систему виробництва, ринок збуту. Найсерйознішими ризиками для інвестицій в Європу 37% респондентів, які взяли участь в опитуванні, назвали високу волатильність ринків капіталу, валютних курсів та цін на сировинні товари. Наступними за значимістю ризиками інвестори вважають економічну і політичну нестабільність в ЄС, не пов’язану з виходом з нього Великобританії (32%), а також наслідки Brexit (28%).

Енді БОЛДУІН, керуючий партнер EY в Європі, на Близькому Сході, в Індії та Африці, зазначив: «Приємно, що, попри нестабільність і ускладнення геополітичної ситуації, серед інвесторів, яких ми регулярно опитуємо, зберігається активний інтерес до інвестицій в Європу. Однак і їхнє терпіння не безмежно. Історично, в основі інвестиційної привабливості європейських країн лежали визначеність і передбачуваність. Зараз же Європі загрожує поява «геополітичних ризиків», характерних для ринків, що розвиваються, з усіма наслідками, що випливають звідси. У найближчому майбутньому при прийнятті остаточних інвестиційних рішень поряд з чисто економічними факторами інвестори будуть враховувати і політичні чинники».

ЗМІНИ У ГЕОГРАФІЇ ПІІ

Беручи до уваги зростання географічних та політичних ризиків в континентальних країнах Європи і у Великобританії, кожна десята компанія, яка присутня на європейському ринку, має намір переглянути географію своєї діяльності. При цьому, згідно з дослідженням, результат референдуму в Великобританії викликав набагато більше занепокоєння у іноземних компаній, заснованих саме в цій країні (33%), ніж у резидентів інших країн (15%). Зареєстровані в інших країнах компанії більш серйозними проблемами вважають геополітичну і загальну нестабільність в рамках Євросоюзу (31%) у поєднанні зі зменшенням торгових потоків.

У разі виходу Великобританії із загального європейського ринку 14% присутніх в ній іноземних інвесторів планують у найближчі три роки змінити або перенести частину свого європейського бізнесу в іншу країну. Із загальної кількості респондентів, які прийшли на європейський ринок через Великобританію, 11% мають намір змінити формат своєї присутності в Європі. Найкращим новим місцем реєстрації компанії вони назвали Німеччину (54%), Нідерланди (33%) і Францію (8%).

НАСЛІДКИ BREXIT

Понад 70% іноземних інвесторів говорять, що вже відчули на собі наслідки референдуму про членство в ЄС, що відбувся у Великобританії. Ці наслідки вплинули, як мінімум, на один з показників їхньої діяльності в Європі, перш за все на операційну маржу, вартість закупівель та обсяги продажів. Найсильніше вони торкнулися компаній, які активно представлені в Великобританії. Із загальної кількості учасників дослідження 31% відзначили зростання витрат на закупівлю та стільки ж повідомили про погіршення операційної маржі.

Найсерйознішу стурбованість респондентів викликає вплив Brexit на витрати (в основному в зв’язку з імпортом) і ланцюжок поставок. Попри занепокоєння щодо геополітичної обстановки, лише 4% респондентів вважають себе достатньо підготовленими до майбутньої невизначеності, обумовленої новими ризиками та зміною нормативно-правового середовища.

З усіх учасників дослідження найменший оптимізм щодо перспектив зростання в найближчі три роки відчувають компанії фінансового сектору: впевнене зростання прогнозують лише 12% з них, а 6% очікують «невеликого скорочення» своєї присутності в регіоні. Крім того, компанії фінансового сектору майже в два рази частіше за інших називають нестабільність в ЄС (51%) та Brexit (41%) в числі трьох основних ризиків, що перешкоджають зростанню бізнесу, вважаючи волатильність менш серйозним ризиком.

Лідерство по зростанню інвестицій в Європу належить сектору технологій: 72% респондентів планують у найближчі три роки реалізувати інвестиційні проекти в європейських країнах, а 33% з них мають намір значно розширити свою присутність в Європі, розглядаючи її як центр розвитку новітніх технологій, таких як штучний інтелект та роботизація. Зростання інвестицій забезпечує і середній бізнес, понад дві третини представників якого розраховують наростити свою присутність в Європі, а 26% планують значно розширити діяльність в цьому регіоні.

«Вплив Brexit на фінансовий сектор не обмежується Великобританією. Результати дослідження свідчать, що 70% з опитаних нами європейських компаній так чи інакше відчули на собі його наслідки. Європейський бізнес та інвестори потребують визначеності і хочуть ясності щодо того, як будуть надалі будуватися ділові відносини між Великобританією і рештою 27 країнами ЄС. А поки ми очікуємо зростання активності компаній в реорганізації ланцюжків поставок і перегляд дистриб’юторських угод з метою мінімізації негативного впливу волатильності валютних курсів і зростання витрат. Успіх у вирішенні цих завдань залежить головним чином від гнучкості і маневреності бізнесу», – підсумував Енді Болдуін.

Більш детально – у дослідженні EY «European attractiveness survey – Plan B … for Brexit»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: