В Україні пропонують заборонити діяльність фінансових пірамід

До Парламенту подано депутатський законопроект «Про заборону фінансових пірамід».

Як зазначається у пояснювальній записці до документа (реєстраційний №3479), за останні роки в Україні прийнято багато законів та підзаконних нормативно-правових актів у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг. Однак до цього часу поза межами контролю з боку держави залишається питання залучення активів фізичних та юридичних осіб у фінансові піраміди.

У багатьох країнах світу фінансові піраміди заборонені, а діяльність щодо їх створення, функціонування, інформаційного супроводження тягне відповідальність, визначену законом.

В Україні немає прямої заборони на такого роду діяльність. На ринку постійно виникають нові піраміди. Фантазія авторів шахрайських схем не знає меж, а бажання населення розбагатіти швидко і не докладаючи жодних зусиль з роками не зменшується.

При важкому економічному, соціальному і політичному становищі люди шукають альтернативні джерела доходу і потрапляють до шахраїв і аферистів. Також піраміди можуть бути джерелом азарту для деяких вкладників. Метою стає не тільки заробіток без зусиль, а й бажання вгадати кращий момент перед падінням проекту, для зняття всіх коштів. Такі люди хочуть отримати прибуток за рахунок тих, хто не знав про схему, не вгадав потрібний час або просто не встиг покинути ряди вкладників.

Ця ситуація лише множить чинники, які призводять до зубожіння переважної частини учасників фінансових пірамід, які піддалися спокусі швидкого збагачення і знищує довіру до легальних фінансових установ та держави в цілому.

Відсутність спеціального регулювання у вигляді прямої заборони діяльності фінансових пірамід, кримінальної відповідальності за цю діяльність призводить до того, що засновників фінансових пірамід, осіб, які публічно закликають до вкладень у такі проекти, важко притягнути до відповідальності. Така «вседозволеність» лише посилює бажання аферистів до легкої наживи.

Вищезазначена проблема може бути розв’язана шляхом прийняття спеціального закону, який визначає поняття «фінансової піраміди» та встановлює заборону її діяльності, а також доповнення Кримінального кодексу України новою статтею, яка прямо встановить відповідальність за створення та діяльність фінансової піраміди, поширення інформації про неї, пропонування участі у ній або залучення (отримання) фінансових активів за допомогою фінансової піраміди.

Метою прийняття законопроекту є заборона діяльності фінансових пірамід в України.

Для досягнення цієї мети пропонується:

– визначити поняття «фінансова піраміда»;

– встановити заборону створення, сприяння діяльності фінансових пірамід та розповсюдження реклами фінансових пірамід;

– встановити кримінальну відповідальність за організацію або сприяння діяльності фінансової піраміди.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: